20 kwietnia 2024

100 km w Himalajach. Znamy najlepszych lekarzy sportowców (foto)

Od wręczenia nagród dla najlepszych lekarzy sportowców rozpoczęło się w piątek 28 czerwca posiedzenie Naczelnej Rady Lekarskiej.

Foto: Mariusz Tomczak

Pamiątkowe puchary nieprzeciętnie wysportowanym lekarzom i lekarzom dentystom wręczył prezes NRL Andrzej Matyja, składając gratulacje razem z przewodniczącym Komisji ds. Sportu NRL Jackiem Tętnowskim. Kim są laureaci?

Najlepszy lekarz sportowiec 2018 roku – kobieta: Maria Wolff, Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu. Kilkukrotna mistrzyni polski lekarzy w triathlonie i cross triathlonie, medalistka Mistrzostw Polski Lekarzy w Maratonie i Półmaratonie. Biega ultramaratony w Polsce i za granicą, w ubiegłym roku ukończyła bieg w Himalajach na dystansie 100 km. Startuje w biegach na orientacje wielodniowych rajdach przygodowych, jest multimedalistką Medical World Games 2018.

Najlepszy lekarz sportowiec 2018 roku – mężczyzna: Przemysław Cheładze, Wojskowa Izba Lekarska. Swoją przygodę z pływaniem rozpoczął w wieku 6 lat, kiedy to rodzice zaprowadzili go na pierwszą lekcję. Szło mu całkiem nieźle, rok później został zaproszony do klubu pływackiego Toruńczyk Toruń, gdzie trenował do III klasy liceum. W 2011 roku, rozpoczął naukę na Wydziale Wojskowo-Lekarskim w Łodzi, gdzie kontynuował pasję w Akademickim Związku Sportowym. Wielokrotnie reprezentował uniwersytet medyczny.

Najlepszy lekarz sportowiec 2018 roku – wyróżnienie kobieta: Eleonora Galica-Zaremba, OIL w Warszawie, 91 lat. Sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Pierwsza w Polsce lekarka urolog. W XXIII Mistrzostwach Polski Lekarzy w Brydżu Sportowym została mistrzem Polski w turnieju indywidualnym, pokonując kilkudziesięciu sportowców i tym samym udowadniając, że nie ma granic wiekowych w sportowej rywalizacji lekarzy.

Najlepszy lekarz sportowiec 2018 roku – wyróżnienie mężczyzna: Piotr Mikołajczyk, Śląska Izba Lekarska w Katowicach, 78 lat. W ubiegłym roku podczas Igrzysk Lekarskich w Zakopanem wywalczył dwa złote medale i jeden srebrny. W latach poprzednich startował z powodzeniem również w triathlonie. Wielokrotnie uczestniczył w maratonach i półmaratonach.

Najlepszy lekarz sportowiec 2018 roku – debiut: Aleksandra Łata, Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu. W zeszłym roku startowała w Mistrzostwach Polski w Pływaniu w Dębicy, Mistrzostwach Świata Zawodów Medycznych MediGames na Malcie, Igrzyskach Lekarskich w Zakopanem, zdobywając łącznie 15 medali.

Najlepszy lekarz sportowiec 2018 roku – drużyna: reprezentacja kobiet w tenisie podczas 48. Word Medical Tennis Society (Malta) w składzie: Bożenna Kędzierska, OIL w Warszawie, Małgorzata Pawelec-Wojtalik, Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu, Joanna Szafranek, OIL w Lublinie, Agnieszka Widziszowska, Śląska Izba Lekarska w Katowicach, Agata Wojciuk, OIL w Lublinie.

Od 29 września do 5 października 2018 roku na Malcie 225 lekarzy i stomatologów rywalizowało w 48. Mistrzostwach Świata w Tenisie. Reprezentacja kobiet z Polski wywalczyły srebrny medal, w finale ulegając Amerykankom. W zespole z USA występowała m.in. Vicki McEvoy, która w latach 70. była trzecią rakietą Stanów Zjednoczonych i występowała w turniejach wielkoszlemowych takich jak: US Open i Wimbledon. Rangi zdobytemu medalowi dodaje fakt, że w czasie bankietu kończącego turniej wręczono go osobiście przez prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Preca.

MT