Wojna w Syrii trwa, lekarze apelują o pomoc

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało w dniu 22 maja 2015 r. do polskiego rządu oraz władz samorządowych o pomoc w sprowadzeniu do naszego kraju kolejnych syryjskich rodzin zagrożonych eksterminacją oraz pomoc w organizacji i finansowaniu ich życia w naszym kraju, w tym wsparcie programu adopcyjnego syryjskich sierot.

Palmyra (Syria). Foto: freeimages.com

Apel Nr 2/15/P-VII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 22 maja 2015 r. w sprawie uchodźców syryjskich

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do polskiego rządu oraz władz samorządowych o pomoc w sprowadzeniu do naszego kraju kolejnych syryjskich rodzin zagrożonych eksterminacją oraz pomoc w organizacji i finansowaniu ich życia w naszym kraju, w tym wsparcie programu adopcyjnego syryjskich sierot.

Liczne rodziny, a zwłaszcza ich osierocone dzieci, żyją w ogromnym zagrożeniu życia wynikającym z trwającej od 4 lat wojny domowej w Syrii.

Prezydium NRL zobowiązuje się do pomocy w organizacji medycznego wsparcia dla ofiar syryjskiej wojny. Gdy tylko władze państwa określą charakter wsparcia, np. zadeklarują sprowadzenie kolejnych uchodźców do Polski, samorząd lekarski opracuje program pomocy, w tym finansowej, dla tych osób.

Samorząd lekarski deklaruje pomoc w organizacji opieki medycznej tak, by ofiary syryjskiej wojny miały w Polsce pełne poczucie wsparcia także ze strony polskich lekarzy.


Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej tego samego dnia poparły Prezydia Okręgowych Rad Lekarskich w Bielsku Białej, Częstochowie i Katowicach wspólnym stanowiskiem o następującej treści:

Prezydia Okręgowych Rad Lekarskich w Bielsku Białej, Częstochowie i Katowicach popierają Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 22 maja 2015r. i deklarują udzielenie ofiarom wojny domowej w Syrii wszelkiej możliwej pomocy w zakresie określonym przez polskie władze.

Prezes ORL w Bielsku-Białej – Klaudiusz Komor
Prezes ORL w Częstochowie – Zbigniew Brzezin
Prezes ORL w Katowicach – Jacek Kozakiewicz

Powiązane aktualności

komentarzy 5

Skomentuj
 1. Avatar
  G.
  Maj 26, 2015 - 10:47 PM

  Bardzo przepraszam ale u nas też jest wiele osób którym trzeba pomóc. I wiele osob również traci zdrowie i zycie ze względu na brak pomocy medycznej. Zgłaszam serio postulat aby Samorząd Lekarski zaczał bardziej angażować się w akcje pro publico bono. Czemu na przykład dentyści nie mogliby bezpłatnie przez cały rok leczyc zęby najuboższym? Czemu ginekolodzy nie mogą przyjmowac biednych kobiet zupełnie za darmo lub za powiedzmy 10 złotych? Łatwo zajmować się obcokrajowcami (bo ich jest garstka) nie dostrzegając problemów za miedzą.

  ODPOWIEDZ
 2. Avatar
  Andrzej
  Maj 28, 2015 - 08:22 PM

  W Donbasie też trwa wojna, też giną ludzie, ba – giną też Polacy (ludnośc cywilna!!!) i osoby mające polskie korzenie, a jest to niedaleko polskiej granicy. Panowie Prezesi czemu nie apelujecie by sprowadzać do kraju i leczyć właśnie te osoby?

  ODPOWIEDZ
 3. Avatar
  Mariusz Gaj
  Kwi 12, 2016 - 11:57 AM

  I po co byly obietnice dla zesperowanych uchodzcow z Syri , Iraku czy Afryki . Ludzie i niewazne jakiej rasy szli na piechote wielkie odleglosci , przeprawiali sie przez morze na ledwo trzymajacych sie na wodzie lajbach . A wszysko dla wielu nadaremnie. Kiedy sie zrobilo rzeczywiscie tloczno w Europie m.in Donal Tusk powiedzial „do not enter to Europe” ? To zbyt za pozno ! . Jak mowil Papiez Franciszek „bylo juz wielu Poncjuszow Pilatow umywajacych rece” . A teraz pod przymusem do Turcji . Oczywiscie wygodnie jest pisac niektorym ze pieniadze zamiast na uchodzcow moga byc przeznaczone na to czy tamto siedzac sobie wygodnie w fotelu.

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   A.
   Kwi 12, 2016 - 04:09 PM

   I bardzo dobrze że tak się dzieje. Masowa i niekontrolowana imigracja to zagrożenie dla każdego kraju i narodu. Jakoś dziwnym trafem „biednych” uchodźców (skądinąd muzułmanów) nie przyjmują masowo kraje, w których dominuje religia Allaha….
   Jak chcesz przyjąć imigranta to przyjmij go pod własny dach. Utrzymuj go z własnej kieszeni, nie z pieniędzy wszystkich podatników.

   ODPOWIEDZ
 4. Avatar
  Teresa Gąsior
  Gru 19, 2016 - 08:37 PM

  Bardzo chciałabym,żeby pod tym apelem podpisała się moja Izba Lekarska w Olsztynie.
  Musimy się zjednoczyć wszyscy i zadeklarować pomoc,przecież tam ma miejsce ludobójstwo.Czy możemy spokojnie patrzeć na te dzieci i dorosłych cywilów,zwykłych ludzi,cierpiących ,zabijanych,wyrzucanych z domów,pozbawionych podstawowej opieki medycznej?
  Co zrobiliśmy jako organizacja lekarska podczas ludobójstwa w Rwandzie i w byłej Jugosławii?

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.