Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej

19 maja 2016 roku w godz. 10.00–16.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się IX Sympozjum „Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej” pod hasłem: „Czy lekarz może pomóc choremu umrzeć?”. Organizatorem Sympozjum jest „Medycyna Praktyczna” we współpracy z American College of Physicians.

Współorganizatorzy:

 • Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej,
 • Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie,
 • Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie,
 • Towarzystwo Internistów Polskich,
 • Międzywydziałowy Instytut Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Komitet organizacyjny:

 • dr n. med. Piotr Gajewski (przewodniczący, redaktor naczelny „Medycyny Praktycznej”),
 • prof. dr hab. n. med. Jacek Imiela (prezes-elekt Towarzystwa Internistów Polskich),
 • dr hab. n. med. Małgorzata Krajnik (prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie),
 • dr Marek Krobicki (prezes Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej),
 • prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja (prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie),
 • dr hab. Andrzej Muszala (dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie),
 • dr hab. n. med. Andrzej Wojnar (przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej).

Program:

Współczesne umieranie i możliwe sposoby udzielania pomocy umierającemu choremu przez lekarza – dr hab. Małgorzata Krajnik, prof. UMK (Katedra i Zakład Opieki Paliatywnej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy)
Tematyka: szczególne wyzwania okresu umierania we współczesnej medycynie; interwencje stosowane w różnych krajach w stosunku do osób umierających.

Znaczenie duchowości w okresie umierania chrześcijanina – ks. arcybiskup Henryk Hoser SAC
Tematyka: do czego może się odwołać lekarz w zakresie duchowości chorego chrześcijanina, żeby lepiej się nim opiekować; co może przeszkadzać a co pomagać w sferze duchowości w okresie umierania?

Znaczenie duchowości w okresie umierania osób niewierzących w Boga – prof. Carlo Leget (University of Humanistic Studies, Utrecht, Holandia; wiceprezydent European Association for Palliative Care, przewodniczący EAPC Taskforce on Spiritual Care in Palliative Care)
Tematyka: gdy chory niewierzący w Boga prosi o śmierć – do czego można się odwołać w zakresie jego duchowości; co może pomóc lekarzowi opiekować się takim chorym.

Duchowość chorego, jego pełnomocnika i duchowość lekarza w procesie podejmowania decyzji pod koniec życia – prof. Daniel Sulmasy (Department of Medicine and Divinity School, University of Chicago, USA)
Tematyka: podejmowanie decyzji medycznych pod koniec życia; rezygnacja z terapii podtrzymujących życie – zaprzestanie terapii daremnej czy przyspieszenie śmierci; jak lekarz ma sobie radzić ze swoimi wątpliwościami i niepokojami w sferze duchowej; konflikt duchowości pacjenta lub jego pełnomocnika i lekarza w odniesieniu do podejmowanych decyzji medycznych.

Czy i jak lekarz może pomóc choremu, który prosi o śmierć – prof. Raymond Voltz (Department of Palliative Medicine, University of Cologne, Kolonia, Niemcy)
Tematyka: co się kryje za prośbą chorego o przyspieszenie śmierci; międzynarodowe stanowisko w sprawie definicji prośby o przyśpieszenie śmierci – w jaki sposób lekarz może odpowiedzieć na taką prośbę, jakie interwencje mogą być pomocne.

Pełnomocnik medyczny w Polsce – propozycja Polskiej Grupy Roboczej ds. Problemów Etycznych Końca Życia – dr hab. Marek Czarkowski (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Ośrodek Bioetyki Naczelnej Rady Lekarskiej)
Tematyka: propozycja powołania pełnomocnika medycznego; w jaki sposób może wpłynąć na sposób postępowania lekarza w stosunku do umierających chorych w Polsce.

Regulacje prawne w Polsce związane z okresem umierania – czy lekarz pozwalający choremu umrzeć jest bezpieczny? – dr n. prawn. Małgorzata Szeroczyńska (Prokuratura Rejonowa Warszawa‑Mokotów w Warszawie)
Tematyka: co jest w Polsce uregulowane prawnie w odniesieniu do decyzji medycznych w okresie umierania; co lekarz może zrobić, aby czuć się „bezpiecznym” w opiece nad chorym umierającym.

Godność ukryta w umieraniu – sposoby wzmacniania godności umierającego chorego przez lekarza – prof. Harvey Max Chochinov (University of Manitoba, Kanada; Manitoba Palliative Care Research Unit)
Tematyka: co kryje się pod słowem „godność” w umieraniu; jak lekarz może wzmacniać godność umierającego.

Gdy umierający ma do wyboru samobójstwo wspomagane lub opiekę paliatywną – czy można coś zrobić, aby chciał jednak żyć? – dr Piotr Sobański (Palliativzentrum Hildegard, Bazylea, Szwajcaria)
Tematyka: historie chorych z codziennej pracy lekarza medycyny paliatywnej w Szwajcarii.

Dyskusja panelowa

Dodatkowe informacje:

 • zgłoszenia: tel.: (12) 293 40 04, e-mail: etyka@mp.pl,
 • udział w konferencji jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji,
 • uczestnicy Sympozjum otrzymują 6 punktów edukacyjnych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.