Supernowoczesna proteza dla polskiego weterana

Weteran poszkodowany na misji w Afganistanie, st. kapral Krzysztof Polusik, otrzymał supernowoczesną protezę prawej nogi z elektronicznym przegubem kolanowym Genium X3, dzięki której będzie mógł pływać, biegać, jeździć na rowerze, a nawet tańczyć.

Foto: Marcin Wojtkowski

Protezę, która powstała na zlecenie amerykańskiej armii i Departamentu Weteranów Wojennych USA, przygotowała z oryginalnych podzespołów krakowska firma w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej. MON sfinansował także cenną protezę, przy częściowym wsparciu Narodowego Funduszu Zdrowia.

33-letni obecnie st. kpr. Krzysztof Polusik w sierpniu 2010 r. podczas swojej drugiej misji w Afganistanie jako żołnierz 2 Mazowieckiej Brygady Saperów stracił podczas patrolu prawą nogę i udo.

Po dwóch latach rehabilitacji wrócił do czynnej służby wojskowej, obecnie pracuje w dowództwie operacyjnym w Warszawie. Koszt takiej protezy stanowi tajemnicę handlową, może jednak sięgać ceny bardzo luksusowego samochodu osobowego. Refundacja NFZ wyniosła 5 tys. zł.

Źródło: www.kurier.pap.pl


„Wybuchła mina, zginął żołnierz koalicji, dwóch rannych”, „atak na konwój…” – w mediach przez kilkanaście ostatnich lat przewijały się informacje z frontu afgańskiego. Kto ratował, gdy na głowę leciały pociski? Kto łatał porozrywane ciała? Kto tamował rozległe krwotoki? Odpowiedź na te pytania w naszym reportażu z Afganistanu.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.