Kim jest lekarz rezydent? Ile zarabia? (wideo)

Co polskie społeczeństwo wie o lekarzach rezydentach i ile, ich zdaniem, taki lekarz powinien zarabiać? Aby tego się dowiedzieć, Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przeprowadziło sondę uliczną na ten temat. Jakie były odpowiedzi?

Foto: youtube.com

Na pytanie, kim jest lekarz rezydent, większość sondowanych nie umiała prawidłowo odpowiedzieć. Najczęściej mówili wprost: „nie wiem”, „nie mam pojęcia”, „trudne pytanie”.

Ktoś sądził, że to lekarz na emeryturze, jeszcze inni, że „to taki, który nie ma etatu”, albo ten, co „praktykuje przed podjęciem samodzielnej pracy”. Jedna osoba wskazała, że to „lekarz, który zdobywa specjalizację”. Z kolejnym pytaniem uczestnicy sondy także mieli problem. Na pytanie, ile trwa wykształcenie lekarza „od maturzysty do specjalisty”, część odpowiadała, że 5-7 lat, inni twierdzili, że „nawet 10 lat”.

Kolejne pytanie i… kolejne zaskoczenie. Ile netto powinien zarabiać lekarz? Młody chłopak stwierdza, że „więcej niż średnia krajowa”, pani w średnim wieku uznała, że „około 4 tys. zł”. Ktoś uznał, że stawka powinna wynosić „5-6 tys. zł na początek”, jeszcze ktoś inny że „trzy razy średnia krajowa”. 30-letni informatyk, uznał, że młodym lekarzom należy się 15-30 tys. zł pensji.

Zobacz sondę:

Ostanie pytanie brzmiało: ile zarabia netto lekarz w trakcie specjalizacji? Sondowani byli w miarę zgodni, najczęściej udzielano odpowiedzi, że 3-4 tys. zł. Gdy prowadzający sondę poinformował ich, że rezydenci zarabiają 2,3 tys. zł, reakcje były zgodne, że to za mało jak na tak odpowiedzialną pracę. Poparli też organizację manifestacji młodych lekarzy, która odbędzie się w Warszawie już w najbliższą sobotę, podczas której rezydenci zaapelują o lepsze warunki pracy i wyższe płace.

– Wyniki sondy są zaskakujące. Społeczeństwo niewiele wie o warunkach pracy młodych lekarzy. Co miłe, całkiem dobrze nam życzy – komentuje wyniki sondy Krzysztof Ostaszewski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, organizacji skupiającej ponad 18 tys. członków, która walczy o poprawę sytuacji młodych lekarzy. – Zapraszam wszystkich na sobotnią manifestację, start spod siedziby Ministerstwa Zdrowia o godz. 14.00 – dodaje.

Porozumienie Rezydentów podjęło decyzję o organizacji dużej manifestacji, bo ich poprzednie inicjatywy („Adoptuj posła”, w ramach której lekarze spotkali się z ponad 120 parlamentarzystami, a także „Recepta na dobrą zmianę”) okazały się fiaskiem. – Państwo traci, produkując specjalistów nieefektywnie – wyjaśniał Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów w materiale niedawno opublikowanym w naszym portalu (w całości do przeczytania tutaj).

ls

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Mateusz
    Sty 10, 2018 - 07:43 PM

    Czytajac ten materiał caly czas się zastanawiam z jakimi rezydentami rozmawialiście lub jak wyciagneliscie srednie zarobki lekarzy rezydentow. Moja przyjaciółka ( sasiadka) jest lekarzem rezydentem w szpitalu w Grudziadzu na oddziale ginekologii zarabia około 130 zł na godzine, wiec jeśli nie kłamała to żeby osiągnąć zarobki 2,3 tys zl miesięcznie musiala by pracować 20 godzin miesięcznie. Prawda jest ze w naszym kraju lekarze pracują po 48 czy 24 godziny ale nie oszukujmy się ilu z Was rezydentow tak naprawdę pracuje te 24 godziny nie mowiac już o 48? Troche pokory Panie i Panowie rezydenci zarówno Wy jak i lekarze dyzurujacy na zmianach w szpitalu robicie mniej niż lekarze w innych krajach europejskich nawet w pobieraniu krwi Was pielęgniarki wyreczaja. Nie znam drugiej pracy w której przespanie nocy w pracy jest płatne, jestem uprzedzony do starszych lekarzy może młodzi rezydenci faktycznie nie sa tacy zli i zmanierowani jak ich starsi koledzy, którzy potrafią stwierdzić ze 87 latka trafiajaca na SOR już swoje przezyla i nie ma konieczności udzielania Jej jak najszybciej pierwszej pomocy. Wszyscy jesteśmy ludzmi i wszyscy chcemy dobrze zarabiać ale ciagle protesty lekarzy, pielęgniarek czy nauczycieli to już jest absurdalne a wymawiając umowy w szpitalach pokazujecie tylko ile tak naprawdę obchodzą Was pacjeci. Jeśli nie odpowiada Wam obecna płaca lub warunki po prostu ja zmieńcie przekwalifikujcie się i problem z glowy, Zawsze możecie odkryc w sobie powolanie spawacza czy kierowcow tirów ktorych tez brakuje w całej Europie 🙂

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.