GIODO i NIL ostrzegają

Z różnych miejsc w kraju napływają informacje o tym, że lekarze i lekarze dentyści, którzy prowadzą podmioty lecznicze albo praktyki zawodowe, otrzymują pocztą elektroniczną wiadomości od podmiotów określających się jako „Bądźmy Legalni”, „Legalni z Prawem” czy „Kancelaria Liberty”.

Foto: freeimages.com

Wiadomości te informują o obowiązku zgłoszenia zbiorów danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Podkreślają też odpowiedzialność mającą grozić za jego niedopełnienie.

„Naczelna Izba Lekarska zaleca zapoznanie się z komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej GIODO” – podkreślono w komunikacje opublikowanym na stronie internetowej samorządu lekarskiego.

„Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) przestrzega, żeby nie odpowiadać na tę korespondencję. Informuje również, że działalność tych podmiotów prowadzona jest bez wiedzy i akceptacji organu ds. ochrony danych osobowych. Zawarte w niej informacje są bowiem nierzetelne, niezgodne z przepisami prawa, w tym z ustawą o ochronie danych osobowych, ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak też mogą naruszać dobre imię firm, na które Stowarzyszenie powołuje się w wysyłanej korespondencji” – czytamy z kolei na stronie internetowej Inspektora.

„Prowadzony mailing to jedynie dezinformowanie przedsiębiorców i ich zastraszanie” – podkreślono w komunikacie GIODO. Naczelna Izba Lekarska także zaleca lekarzom i lekarzom dentystom szczególną ostrożność przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji w związku z otrzymaniem tego rodzaju korespondencji.

Źródło: NIL, GIODO


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Monika Hejrat
    lip 21, 2016 - 02:56 PM

    Dla mnie najlepsze jest to, że oni potrafią nawet napisać do przedsiębiorców, którzy już zgłosili swoje dane do GIODO 😉 A tak poza tym, czy już kiedyś nie było takiego zastraszania? Coś mi się kojarzy, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie znalazłam artykuł.

    Tylko czasem mnie zastanawia.. przecież rejestracja w GIODO jest obowiązkowa: http://centrumsprzedawcy.pl/giodo-rejestracja-sklepu-2015/, zastanawiam się, dlaczego przedsiębiorcy o tym nie wiedzą??

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.