Wrocław: tylko jedna na 30 osób dostanie indeks

Zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej we Wrocławiu utworzono uniwersytet. W roku akademickim 1945/1946 katedrami Wydziału Lekarskiego kierowało 21 profesorów i docentów pochodzących głównie z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Przyjęto 529 studentów – większość na medycynę.

Centrum Naukowej Informacji Medycznej

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu w obecnym kształcie istnieje od 1950 roku (aczkolwiek tradycje kształcenia medycznego w tym mieście sięgają 1811 roku). To wszystko jednak historia. A jak jest obecnie? O szczegóły pytamy Janinę Kulińską z biura prasowego uczelni.

Jakie są najważniejsze argumenty przemawiające za tym, aby przyszli lekarze i lekarze dentyści studiowali na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu?

Jesteśmy jedną z pięciu najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Co roku zgłasza się do nas kilkanaście tysięcy kandydatów i liczba ta wzrasta z roku na rok.

Uczelnia zajmuje czołowe miejsce w kraju pod względem wymiany międzynarodowej: studenci, doktoranci i nauczyciele akademiccy wyjeżdżają w ramach programu ERASMUS na studia zagraniczne do 63 ośrodków uniwersyteckich w 17 krajach w Europie.

Posiadamy dobrze rozwiniętą bazę kliniczną, przyszli lekarze i dentyści mają możliwość rozwijania umiejętności praktycznych w dwóch szpitalach uniwersyteckich.

Jakie zmiany ważne z punktu widzenia studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego zaszły w ciągu ostatniego roku?

Otwarcie Centrum Naukowej Informacji Medycznej. Zastosowano tu nowoczesne technologie – automatyczną wrzutnię do zwracania książek, systemy do samodzielnego wypożyczania i oddawania wypożyczonych lektur, skanery, które zapisane strony wyślą na e-mail studenta lub zapiszą w pamięci USB.

W gmachu Centrum Naukowej Informacji Medycznej są też sale wykładowe, pokoje cichej nauki i sale konferencyjne, biura części uczelnianej administracji. Biblioteczne magazyny liczą ponad 10 kilometrów książek. Najstarsze zbiory datowane są na XVI wiek – to starodruki.

Nie brakuje tu też dokumentów, prac naukowych z lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, jak i z niemieckiego wydziału lekarskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczelnia wybudowała gmach za ponad 75 milionów złotych.

Czy powiększy się baza kliniczna dla studentów?

Uczelnia realizuje projekt powstania Centrum Symulacji Medycznej. Studenci będą mogli rozwijać umiejętności praktyczne w oparciu o nauczanie na symulatorach. Powstanie sześć sal wysokiej wierności, które odtwarzają sytuacje medyczne czy zabiegowe.

Będą to: blok operacyjny, sala intensywnej terapii, szpitalny oddział ratunkowy, sala porodowa, symulator karetki pogotowia oraz sala pielęgniarska. Studenci będą mogli opanować podstawowe umiejętności i procedury medyczne w interdyscyplinarnych zespołach.

Pierwsze zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej planujemy zrealizować w roku akademickim 2017/2018. W sześciu salach wysokiej wierności studenci będą odtwarzać sytuacje medyczne i zabiegowe.

Czy liczba kandydatów chcących studiować na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym jest większa od tej z lat ubiegłych?

W ostatnich latach liczba chętnych na oba kierunki utrzymuje się na wysokim poziomie. Kandydaci zanim rozpoczną naukę biorą pod uwagę zapotrzebowanie na rynku pracy.

Zarówno kierunek lekarski, jak i lekarsko-dentystyczny zapewnia gwarancję dobrego zatrudnienia po ukończeniu studiów. Najbardziej oblężony na naszej uczelni w ostatnich latach jest ten ostatni – w tym roku na każde 30 osób indeks dostanie tylko jedna.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.