Zakazano telewizyjnej reklamy szczepionki

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał zaprzestanie emisji spotu telewizyjnego zachęcającego do szczepień przeciw pneumokokom. Zdaniem GIF w rzeczywistości jest to reklama szczepionki, a spot nieodpowiednio przedstawia wskazania do stosowania leku i powoduje lęk.

Foto: pixabay.com – CC0 Public Domain

W spocie, który wzbudził zastrzeżenia GIF, pojawia się komunikat: „już w drugim miesiącu zaszczep dziecko przeciwko pneumokokom – najczęstszej przyczynie zgonów małych dzieci na świecie, której można zapobiec dzięki szczepieniom”.

Zdaniem GIF komunikat ten przestawia wskazania do stosowania leku „w sposób nieodpowiedni i zatrważający, wzbudzający w odbiorcy uczucie strachu i zagrożenia”. Natomiast zgodnie z prawem reklama leku nie może mieć formy zatrważającej i błędnie informować o wskazaniach terapeutycznych.

W odpowiedzi spółka Pfizer Polska wyjaśniła, że emitowany spot nie jest reklamą leku, ale elementem kampanii edukacyjnej dotyczącej szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom (Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc). Przekonywała także, że spot nie wskazuje na żadną z trzech zarejestrowanych w Polsce szczepionek przeciw pneumokokom.

Firma nie zgodziła się z opinią, że spot jest nieodpowiedni lub zatrważający. Wskazywała, że również resort zdrowia, powołując się na dane WHO, informował, że „zakażenia pneumokokowe to najczęstsza przyczyna zgonów, powoduje ona na świecie ponad 1,6 mln zgonów rocznie dzieci poniżej 5. roku życia”. Zdaniem spółki spot obiektywnie prezentuje problem społeczny związany z brakiem szczepień.

GIF jednak nie podzielił tej argumentacji i ocenił, że spot nie jest kampanią edukacyjną, lecz reklamą leku. Wskazał, że choć w spocie nie wymieniono nazwy leku, to odbiorca komunikatu bez trudu może ją ustalić – wystarczy, że skorzysta z danych zamieszczonych na stronie internetowej, której adres jest podany w spocie.

Źródło: www.kurier.pap.pl


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.