Stomatolodzy w szkole: ustawa już za miesiąc

Zmiany w medycynie szkolnej coraz bliżej. W ciągu miesiąca szef resortu zdrowia ma przedstawić projekt ustawy zakładający powrót opieki medycznej do szkół – powiedziała we wtorek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Minister Anna Zalewska podczas Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2017/2018 w województwie podkarpackim
Foto: P. Tracz / KPRM

– To jest kwestia najbliższego miesiąca, kiedy pan minister Konstanty Radziwiłł przedstawi projekt ustawy – powiedziała minister Anna Zalewska pytana w radiu RMF FM o termin powrotu opieki medycznej do szkół, dodając, że resort zdrowia przygotował na ten cel „sporo pieniędzy”.

Zapowiedziała, że do 2019 roku ekipa rządowa „rozliczy się” z przedwyborczych zapowiedzi dotyczących wzmocnienia opieki medycznej w placówkach szkolnych. Dodała, że lekarze dentyści nie muszą obligatoryjnie pojawić się we wszystkich placówkach, w których uczy się dzieci i młodzież – wystarczy, że szkoła miałaby podpisaną umowę ze stomatologiem prowadzącym poza nią swój gabinet.

W ocenie minister edukacji narodowej chodzi o umowę, która spowoduje, że lekarz dentysta „będzie miał obowiązek wyleczyć dzieci z danej szkoły”. – Nie tylko przebadać i wydać karteczkę, że potrzebne jest leczenie – zaznaczyła Zalewska. Jak ma to wyglądać w praktyce mówił minister zdrowia na jednej z ostatnich konferencji prasowych. – Szkoła musiałaby doprowadzić pomieszczenie do stanu, w którym można ulokować gabinet stomatologiczny. To byłby koszt jednostki samorządu terytorialnego, urzędu gminy czy miasta – powiedział Konstanty Radziwiłł.

W jego ocenie powstanie gabinetów dentystycznych ma uzasadnienie w większych szkołach, ale w tych najmniejszych byłoby to nieopłacalne. To dlatego do małych szkół przyjeżdżałyby tzw. dentobusy wspierające leczenie stomatologiczne i pomagające w profilaktyce. W zeszłym miesiącu Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej opowiedziała się przeciwko traktowaniu gabinetów stomatologicznych na kółkach, czyli tzw. dentobusów, jako jedynego antidotum na poprawienie stanu zdrowia jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W ocenie komisji potrzebne są bardziej gruntowne zmiany systemowe, a przede wszystkim wyraźny wzrost nakładów finansowych na ten cel.

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Avatar
  as
  Lis 21, 2017 - 10:54 AM

  moim zdaniem czcze gadanie, W niektórych szkołach powstały gabinety stomatologiczne, i w 2017 roku nie otrzymały kontraktów z NFZ. Teraz stoją nieużytkowane. Co na to ministerstwo. Wywala 24 miliony na dentobusy, jak nie ma na zabezpieczenie tego co już jest.

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Iksinski
   Lis 12, 2018 - 08:46 AM

   Może po Warszawie jeżdżą busy ale w małych miastach jak Lubawa to nawet w ośrodku zdrowia przyjmuje dentysta tylko 4osoby na 12tys mieszkańców a dyrektor szkoły nie ma pojęcia o zrobieniu gabinetu w szkole może to i również wina burmistrz miasta

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.