Potęga internetu: w co klikaliście przez ostatnie 12 miesięcy?
Szeroko rozumiana edukacja (w tym spektakularny awans gdańskiej uczelni), wywiad z lekarzem mającym od 11 lat prokuraturę na karku, kontrowersje wokół zabiegów kosmetycznych, kolejne fazy protestu lekarzy rezydentów i jego skutki (np. rezygnacja Konstantego Radziwiłła z członkostwa w NRL), zamieszanie wokół ruchów antyszczepionkowych – przede wszystkim o tym czytaliście w mijającym roku.
Foto: pixabay.com
Poniżej prezentujemy listę 15 najpopularniejszych materiałów zamieszczonych w naszym portalu w ciągu ostatniego roku.
- Ranking: wygrało CM UJ, GUMed lepszy od WUM
Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych 2017. Wśród uczelni medycznych zwyciężyło Collegium Medicum UJ. Oceniono 168 uczelni i 68 kierunków studiów. Zobacz więcej.
- TYLKO U NAS: Kardiolog od 11 lat z prokuratorem na karku
„W dyrekcji szpitala mówią, że dokumentacja obejmująca 15-letnią historię chorób jest sprawdzana przez grupę prokuratorską. Jak mam się czuć?” Z prof. Jackiem Dubielem, kardiologiem, nauczycielem akademickim, wieloletnim szefem II Kliniki Kardiologii Collegium Medicum UJ, rozmawiają Ryszard Golański i Marta Jakubiak. Zobacz więcej.
- Kosmetolog to nie lekarz
Inwazyjne zabiegi estetyczne zarezerwowane dla lekarzy, coraz częściej wykonują kosmetyczki i kosmetolodzy. Co na to przepisy, czy można grubą kreską oddzielić uprawnienia jednych i drugich w tym zakresie? Zobacz więcej.
- Rezydentury wiosna 2017 – wszystko już wiadomo
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, na najbliższe wiosenne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie (1-31 marca 2017 r.) przyznano 1856 rezydentur (w tym 915 rezydentur w dziedzinach priorytetowych). Jakimi kryteriami kierował się szef resortu Konstanty Radziwiłł? Zobacz więcej.
- Fizjoterapeuta a prawo wykonywania zawodu
W dniu 30 maja Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyznała kolejne 1977 praw do wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz wydała jedną negatywną decyzję o nieprzyznaniu prawa wykonywania zawodu. Do 31 maja przyszłego roku fizjoterapeuta musi uzyskać prawo wykonywania zawodu i przynależeć do Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Zobacz więcej.
- Minister: wypowiadanie klauzuli opt-out nie licuje z godnością lekarzy
– Monitorujemy to zjawisko. Ono w tej chwili nie przybiera takiego wymiaru, który by w istotny sposób mógł niepokoić nas, jeśli chodzi o spojrzenie na całą Polskę, tu i ówdzie wielu lekarzy wypowiedziało tę klauzulę – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł nawiązując do akcji wypowiadania opt-out prowadzonej pod hasłem „Stawiamy na jakość”. Zobacz więcej.
- Chodzi o prawdę nie tylko o rezydentach
„Kiedy zaczynałem pisać książkę i rezydenci wyszli na ulice, pomyślałem, że im się w głowach poprzewracało. Kiedy skończyłem zbierać materiały, rozumiałem, o co im chodzi i podziwiałem, że mają w sobie tyle determinacji”. Z Pawłem Reszką, dziennikarzem „Newsweek Polska”, autorem książki „Mali Bogowie”, rozmawia Lucyna Krysiak. Zobacz więcej.
- Zaświadczenia o szczepieniu
Zaniepokojony szkodliwością ruchów antyszczepionkowych i związaną z tym spadającą liczbą zaszczepionych dzieci, samorząd lekarski włączył się w działania na rzecz zmiany tej sytuacji. Zobacz więcej.
- Porozumienia nie ma, głodówka trwa (foto)
Rozmowy przedstawicieli protestujących lekarzy rezydentów z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem zakończyły się fiaskiem. Porozumienia nie osiągnięto. Lekarze nie przerwą prowadzonego od poniedziałku protestu głodowego. Zobacz więcej.
- NIL, GIS i NIZP-PZH piszą do szefa TVN
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz, Główny Inspektor Sanitarny dr Marek Posobkiewicz oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki wystosowali do prezesa TVN pismo w sprawie emisji filmu kontrowersyjnego filmu na temat szczepień. Zobacz więcej.
- TYLKO U NAS: Protest medyków od A do Z
Ten dzień wiele osób zapamięta na długie lata. W pierwszy poniedziałek października 19 lekarzy rezydentów rozpoczęło głodówkę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Zobacz więcej.
- Prezes NRL o rezygnacji ministra Radziwiłła
– Nasz kolega, lekarz, doktor nauk medycznych, minister zdrowia, na moje ręce przekazał rezygnację z członkostwa w Naczelnej Radzie Lekarskiej. To sytuacja dla nas przykra – tymi słowami prezes NRL Maciej Hamankiewicz rozpoczął swój poniedziałkowy briefing w siedzibie samorządu lekarskiego. Zobacz więcej.
- Radziwiłł: Chcę zmian w specjalizacjach
W poniedziałek 15 maja w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się kolejne posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kształcenia podyplomowego. Zobacz więcej.
- Rezydentury: odmowa przyjęcia na oddział
Rezydentura jest obecnie najpopularniejszym sposobem realizacji szkolenia specjalizacyjnego. Spośród około 25 tys. lekarzy w trakcie specjalizacji aż 15 tys. stanowią lekarze na rezydenturach. Wokół tej formy szkolenia pojawiło się wiele kontrowersji i problemów. W moim odczuciu wynikają one częściowo z braku zrozumienia dla całej idei. Zobacz więcej.
- Nowy Wydział Medyczny postawi na terroryzm
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wojskowy Instytut Medyczny w ciągu dwóch lat mają utworzyć w Warszawie Wydział Medyczny. List intencyjny w tej sprawie podpisano w ubiegłym tygodniu w siedzibie uczelni. Zobacz więcej.
Kryterium: łączna ilość odsłon – wliczając także powtórne wizyty na poszczególnych stronach (pod uwagę wzięliśmy tylko materiały opublikowane w 2017 roku)
* * *
Podsumowania z ubiegłych lat: