NIL, GIS i NIZP-PZH piszą do szefa TVN

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz, Główny Inspektor Sanitarny dr Marek Posobkiewicz oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki wystosowali do prezesa TVN pismo w sprawie emisji filmu kontrowersyjnego filmu na temat szczepień.

Foto: Marta Jakubiak

„Z niepokojem o zdrowie polskiego społeczeństwa odebraliśmy informację o planowanej przez Telewizję TVN na kanale TVN7 emisji filmu p.t. „Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe” („Wyszczepieni: od tuszowania faktów do katastrofy”) w dniu 3 kwietnia 2017 roku.

Twórcą tego filmu jest Andrew Wakefield, który za nieetyczne działania otrzymał naganę od brytyjskiego General Medical Council oraz zakaz wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, co potwierdzone zostało skreśleniem z brytyjskiego rejestru lekarzy w dniu 21 grudnia 2010 roku (potwierdzenie w załączeniu).

Pismo naukowe Lancet wycofało wcześniej opublikowane artykuły związane z jego działalnością, co potwierdza materiał prasowy „The Lancet`s Vaccine Retraction” („Wycofanie artykułu na temat szczepionek przez Lancet”). Materiał ten ukazuje jednostronne działania i problem fałszowania badań nad zależnością między szczepionkami i autyzmem. Film „Vaxxed. From Cover-Up to Catastrophe” dotyczy tego samego tematu, czyli domniemanego powiązania pomiędzy szczepionką MMR przeciw odrze, śwince i różyczce, a autyzmem.

Nie wiemy, jakie skutki zdrowotne wśród polskiego społeczeństwa może przynieść emisja tego kontrowersyjnego filmu i ile osób zrezygnuje ze szczepień MMR, ale mając na uwadze dane dotyczące oglądalności TVN7 (średnia widownia 181 827 osób według Nielsen Audience Measurement z czerwca 2016 roku) możemy obawiać się o zdrowie bardzo wielu Polaków.

Naczelna Izba Lekarska, Główny Inspektor Sanitarny oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny od wielu miesięcy podejmują wspólne działania mające na celu dbałość o rzetelne informowanie opinii publicznej o zdrowotnych działaniach profilaktycznych, w tym promowanie szczepień wśród polskiego społeczeństwa.

W ramach tych działań zwracamy się z prośbą do Pana Prezesa o dokładne przeanalizowanie, czy możliwa byłaby rezygnacja z emisji filmu „Vaxxed. From Cover-Up to Catastrophe” przez telewizję TVN. Przy podtrzymaniu decyzji o emisji filmu przez Państwa telewizję sugerujemy rozważenie poprzedzenia emisji filmu rzetelną dyskusją, opartą na wiedzy medycznej, polskich naukowców i ekspertów w zakresie szczepień”.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzającą tzw. sieć szpitali. O tym, co zmieni się z punktu widzenia lekarzy i pacjentów, piszemy tutaj.

Powiązane aktualności

komentarze 3

Skomentuj
 1. Jacek Jan Jak
  kw. 01, 2017 - 01:22 AM

  pecunia non olet… o granty i zlecenia trzeba dbać

  ODPOWIEDZ
 2. Michalina Pawlak
  kw. 01, 2017 - 10:54 PM

  Szkoda, że gazeta pisze nierzetelne informacje…. A.Wakefield został oczyszczony z zarzutów i prowadzi szeroką działalność w Stanach Zjednoczonych… jest to bzdura bezmyślnie powielana przez wszystkie autorytety w Polsce… widać, że wolność w tym kraju mamy tylko na papierze, bo emitować i co za tym idzie oglądać nie można tego co się chce… natomiast troski o zdrowie Polaków jakoś nie widać w możliwości reklam suplementów diety, mieszanek mlekozastępczych zamiast promowania karmienia piersią itd. Ale jakiś film, który obejrzałaby garsta widzów w oczy kole… w sumie dzięki temu będzie miał lepszą reklamę… pozdrawiam szacownego Pana Ministra

  ODPOWIEDZ
 3. Matt
  kw. 11, 2017 - 12:52 PM

  Cyt…Z niepokojem o zdrowie polskiego społeczeństwa….. powinno brzmiec ,, Z niepokojem o nasze wziątki , konferencyjki i inne apanaże , które spływaja do naszych kieszeni….

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.