Ranking: wygrało CM UJ, GUMed lepszy od WUM

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych 2017. Wśród uczelni medycznych zwyciężyło Collegium Medicum UJ. Oceniono 168 uczelni i 68 kierunków studiów.

Nowe akademiki dla studentów Collegium Medicum UJ

Nowe akademiki dla studentów Collegium Medicum UJ

Ranking po raz 18. przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera.

Na pierwszym miejscu Rankingu Uczelni Akademickich znalazły się ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, przy czym UW uzyskał 100 proc. we wskaźniku rankingowym, zaś UJ 99,9 proc.

Jednak – jak poinformowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” – zgodnie z decyzją Kapituły uczelnie, których wskaźnik rankingowy nie różni się o więcej niż o 0,1 punktu procentowego, są klasyfikowane ex aequo. Trzecie miejsce w Rankingu zajęła Politechnika Warszawska (86 proc.), która awansowała do pierwszej trójki rankingu z zajmowanego w ubiegłym roku czwartego miejsca.

Ranking Szkół Wyższych - kierunek lekarski 2017

W pierwszej piątce rankingu znalazły się również sklasyfikowane ex aequo: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (82,2 proc.) i Politechnika Wrocławska (82,1 proc). W najlepszej dziesiątce uczelni uplasowały się jeszcze: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (77,5 proc.), Uniwersytet Wrocławski (73,7 proc.), Gdański Uniwersytet Medyczny (68,2 proc.), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (66,4 proc.), Politechnika Gdańska (65,1 proc.) i Warszawski Uniwersytet Medyczny (65 proc.).

W Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich zwyciężyła, podobnie jak w poprzednich latach, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie ze wskaźnikiem 100 proc. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet SWPS (79 proc.), na trzecie natomiast awansowała Uczelnia Łazarskiego w Warszawie (73,5 proc.). W najlepszej piątce znalazły się też: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie (67,5 proc.) i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej (59,4 proc.).

W Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych pierwsze miejsce zajęła Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (100 proc.). Na kolejnych pozycjach znalazły się: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu (84,5 proc.), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie (po 83,7 proc.).

Ranking Szkół Wyższych - kierunki dentystyczne 2017

Wśród uczelni medycznych zwyciężyło Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś wśród uczelni ekonomicznych – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Miano najlepszej uczelni rolniczej wywalczył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, najlepszej akademii wychowania fizycznego – Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a najlepszej uczelni pedagogicznej – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Oprócz tego, jak co roku przyznane zostały nagrody specjalne Awans 2017 dla uczelni, które zanotowały największy skok w rankingach. W grupie uczelni akademickich nagrodę otrzymała Politechnika Gdańska, która awansowała o pięć miejsc (z 15. na 10.). Natomiast wśród niepublicznych uczelni magisterskich wyróżniono Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, która również awansowała o pięć miejsc (z 10. na 5.).

Zestawienie przygotowano w oparciu o kryteria takie jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie. Autorzy rankingu podkreślają, że w tym roku po raz pierwszy zastosowano dwa nowe, ważne wskaźniki.

Jednym z nich jest wskaźnik przygotowany w oparciu o badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów” przeprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w oparciu o dane ZUS. Z kolei wskaźnik „Jakość przyjętych na studia” mierzony jest m.in. wynikami egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2016 podjęły studia na pierwszym roku studiów stacjonarnych w danej jednostce.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, perspektywy.pl

Powiązane aktualności

komentarzy 13

Skomentuj
 1. xyz
  cze 16, 2017 - 07:06 AM

  Za każdym razem, gdy na zaliczeniu na GUM widzę 100% giełdę, albo kontrastując – na egzaminach często pytania spoza zakresu materiału dla studenta bądź jak na egzamin specjalizacyjny, bądź ze SPECJALNIE usuniętych slajdów byle się student nie nauczył, za każdym razem gdy – codziennie – siedzę na seminarium i słucham jak dr czyta nam slajdy w sercu pytam: GOD WHY?????……

  🙂

  ODPOWIEDZ
 2. Bartek S
  cze 28, 2017 - 10:08 AM

  Dobrze wypada wśród uczleni niepublicznych akademia vistula, której jestem absolwentem i polecam. Szce©ólnie osobom, które chcą studiować po angielsku, tu jest dużo możliwości.

  ODPOWIEDZ
  • Magda Racinowska
   lip 31, 2017 - 02:47 PM

   Również skonczyłam te szkole i polecam. Pomimo paru drobnych problemow, skonczylam te szkole z uczuciem satysfakcji

   ODPOWIEDZ
   • H Ubert
    sie 27, 2017 - 12:56 PM

    ja na poczatku nie moglem sie troche odnalezc, wysoki poziom, bardzo miedzynarodowe srodowisko.. ale po czasie sie udalo przezwyciezyc to i do konca juz rewelacyjne, dobre praktyki, uczelnia daje mnostwo mozliwosci rozwoju. polecam!!

    ODPOWIEDZ
    • Szymon
     wrz 17, 2017 - 04:21 PM

     ja po grafice tam, mam porownanie ze zwyklymi kursami i zdecydowanie najwiecej wiedzy i praktyki mialem na vistuli

     ODPOWIEDZ
     • ----------
      wrz 17, 2017 - 07:41 PM

      TYLKO GŁUPI DA SIĘ NABRAĆ ŻE TO PISZĄ STUDENCI 🙂

     • U.
      mar 21, 2018 - 09:34 PM

      VISTULA to słaba uczelnia, mój kuzyn tam się uczy, więc wiem, co mówię.

    • ----------
     wrz 17, 2017 - 07:42 PM

     TYLKO GŁUPIEC UWIERZY ŻE TO PISZĄ STUDENCI FAKTYCZNIE ZADOWOLENI Z TEJ PRYWATNEJ UCZELNI 🙂

     ODPOWIEDZ
   • ----------
    wrz 17, 2017 - 07:42 PM

    ILE CI ZAPŁĄCILI ZA TEN KOMENTARZ?????

    ODPOWIEDZ
 3. Marcjanna
  wrz 17, 2017 - 01:30 PM

  Ja zaczynam w tym roku anglistykę na Vistuli. Wiem, ze mają wysoki poziom i studiuje tam mnóstwo obcokrajowców, więc dla kogoś kto chce szlifować język ta szkoła to strzał w dziesiątkę.

  ODPOWIEDZ
 4. agata m
  paź 05, 2017 - 03:04 PM

  vistula jest spoko

  ODPOWIEDZ
  • kupa
   mar 20, 2018 - 06:38 PM

   Ż A Ł O S N E XD

   ODPOWIEDZ
 5. Iza
  wrz 10, 2019 - 07:42 PM

  Cześć dzięki za wpis dla nas !

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.