XVI Igrzyska Lekarskie w Zakopanem

Co roku miasto u stóp Giewontu odwiedza rzesza lekarzy uprawiających liczne dyscypliny sportowe. Towarzyszą im rodziny. W tym roku zwracała uwagę bardzo duża liczba dzieci. Czasami maluchów.

Zakończenie XVI Igrzysk Lekarskich
Od lewej: Maciej Jachymiak, Janusz Heitzman, Jacek Kozakiewicz, Iza Jachymiak, Bronisław Orawiec, Stefan Madej

Najlepszy dowód, że w niektórych dyscyplinach dla tej grupy zawodników była powoływana kategoria – do 2 lat. Wrześniowe spotkanie pod Tatrami lekarzy i ich rodzin to prawdziwe sportowe święto, sympatyczne spotkania towarzyskie i świetna zabawa.

Nie znaczy to, że rywalizacja jest na żarty. Gdybym tak napisał, z pewnością poczuliby się urażeni uczestnicy igrzysk, zwłaszcza ci najmłodsi, dla których start jest prawdziwym przeżyciem. Zawody są traktowane poważnie, ale odbywają się w niezwykle sympatycznej, koleżeńskiej atmosferze.

Przez kilkanaście lat sportowych zmagań utworzyły się grupy lekarzy-zawodników skupionych przez konkretną dyscyplinę. Przykład dali tenisiści, którzy utworzyli stowarzyszenie. Świetnie zorganizowana jest Lekarska Grupa Kolarska, z Krzysztofem Matrasem na czele, podobnie jest z lekkoatletami, których zawody koordynują Julian Pełka i Konrad Bońda, pływakami czy siatkarzami.

W kuluarach sportowych zmagań komentowano, szczególnie wśród lekkoatletów i pływaków, temat podziału zawodników na kategorie wiekowe. Przedmiotem rozmów było też finansowanie przez izby okręgowe udziału swoich przedstawicieli w igrzyskach, ale także w mistrzostwach Polski lekarzy. Izby różnie podchodzą do sportu i rekreacji swoich członków.

ZOBACZ TAKŻE: Kilkadziesiąt zdjęć z igrzysk lekarskich w Zakopanem

Różnice w budżetach komisji sportu są ogromne. Niektóre izby nie szczędzą pieniędzy na to, aby zwracać, choćby częściowo, koszty udziału swoim reprezentantom, w innych takiego punktu w budżecie izby nie ma. Pięknie prezentowali się podczas igrzysk członkowie Śląskiej Izby Lekarskiej ze Stefanem Madejem na czele. Wszyscy ubrani w nowe, piękne biało-czerwone dresy z logo izby.

Innym tematem finansowym było zwracanie kosztów udziału lekarzy w MediGames, czyli światowych mistrzostwach medyków. Te sprawy z pewnością będą przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Komisji ds. Sportu i Rekreacji Naczelnej Rady Lekarskiej. Szczegółowe wyniki rywalizacji znajdą państwo na stronie igrzysk: www.igrzyskalekarskie.pl. Dotyczy to przede wszystkim dyscyplin indywidualnych.

Niektóre koleżanki i niektórzy koledzy, na przykład w pływaniu i lekkoatletyce, zdobywali po kilka złotych medali. Z kronikarskiego obowiązku przedstawiam wyniki zmagań w grach drużynowych. Turniej piłki nożnej wygrała drużyna z Białegostoku, pokonując w finale Łódź. Trzecie miejsce, co było niespodzianką, zajął Medyk Zabrze. Wśród seniorów zwyciężyli koledzy ze Szczecina.

W koszykówce złote medale zawisły na piersiach warszawian, zwycięskich w meczu z Lublinem. Trzecie miejsce zajęła Łódź I. Wśród seniorów najlepsi byli koledzy z Grodna. Zwycięzcami zostali siatkarze z Mińska, po pokonaniu Szczecina. Poznań pośród seniorów. Igrzyska od lat są dowodem na to, że lekarze potrafią dawać przykład aktywnego trybu życia, tak ważnego dla naszego zdrowia.

Słowa podziękowania ślę w imieniu wszystkich uczestników do organizatorów, niestrudzonych Izy i Macieja Jachymiaków.

Ryszard Golański

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.