Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna z asystą robota da Vinci

Na świecie przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych w asyście robota da Vinci. W poniedziałek 26 listopada odbyła się pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna z wykorzystaniem tego urządzenia.

Foto: archiwum

Wielogodzinna operacja zastawki mitralnej została wykonana przez światowej sławy amerykańskiego kardiochirurga prof. W. Randolpha Chitwooda (jr), który w wielospecjalistycznym Szpitalu Medicover w Warszawie przeprowadził zabieg wraz z zespołem lekarzy z Polski.

–  To wielki dzień w polskiej kardiochirurgii – mówi prof. W. Randolph Chitwood, zwany czasami „żywą legendą kardiochirurgii”, nauczyciel i mentor ponad 450 kardiochirurgów, który zasłynął m.in. wykonaniem pierwszej operacji zastawki mitralnej przy użyciu robota w Stanach Zjednoczonych.

– Pacjent czuje się dobrze – zapewnia dr Krzysztof Wróbel, który uczestniczył w poniedziałkowym zabiegu wraz z prof. Chitwoodem. – Operacja z wykorzystaniem robota da Vinci otwiera zupełnie nowy, kolejny rozdział w operacjach kardiochirurgicznych zarówno w naszym szpitalu, jak i w całym kraju – mówi Marcin Łukasiewicz, dyrektor Obszaru Szpitali Medicover.

ZOBACZ TAKŻE: Jak robot chirurgiczny pomaga pacjentom? (foto)

– Przeprowadzona operacja jest przełomowym wydarzeniem w polskiej medycynie – podkreśla Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover. Wcześniej w tej placówce robot da Vinci był już wykorzystywany w obszarze urologii. Takie urządzenie posiada dopiero kilka szpitali w naszym kraju, ale w kolejce ustawiają się kolejne – tydzień temu umowę za zakup i instalację robota podpisał Szpital Wojewódzki w Białymstoku, a wkrótce da Vinci ma pojawić się również w Poznaniu i Krakowie.

Dlaczego warto wykorzystywać robota chirurgicznego w operacjach serca? Jak podkreślają specjaliści, przewaga przede wszystkim wiąże się z minimalną inwazyjnością, mniejszą ilością przetoczeń, szybszą rekonwalescencją, lepszym efektem klinicznym w postaci zerowego lub minimalnego przecieku przez zastawkę mitralną. Mniejsza inwazyjność oznacza szybszy powrót pacjenta do domu.

Robot da Vinci składa się z kilku ramion, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem – trzy wyposażone są w narzędzie chirurgiczne, a dwa z nich odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurgia. Ruchy ramion imitują anatomiczne ruchy nadgarstka chirurga. Ramiona robota są odpowiednio pomniejszone, dzięki czemu operacje przeprowadza się przy minimalnym nacięciu skóry, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.