Przekonują, że Narodowa Strategia Onkologiczna to nowa jakość

Największe bolączki polskiej onkologii to zbyt niskie nakłady finansowane i brak strategii – mówili w piątek 1 lutego eksperci podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Centrum Onkologii w Warszawie.

Foto: Mariusz Tomczak

Okazją do tego był przypadający 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Kilka tygodni temu prezydent Andrzej Duda podpisał i skierował do Sejmu projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Do końca września 2019 roku powstanie „cancer plan”.

– Rada Ministrów, a nie Ministerstwo Zdrowia, będzie nadzorować realizację narodowej strategii walki z chorobami nowotworowymi – powiedział dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie prof. Jan Walewski, przedstawiając najważniejsze założenia Narodowej Strategii Onkologicznej.

– Poważnym problemem jest rozproszenie usług onkologicznych i brak kontroli ich jakości, a miejsce zamieszkania wręcz decyduje o wynikach leczenia – mówił prof. Piotr Czauderna z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Zdaniem prof. Piotra Czauderny rozproszenie kontraktów na usługi onkologiczne jest nie tylko niewłaściwe zarówno pod względem finansowym, jak i medycznym. W 2017 roku kontrakt na pakiet onkologiczny podpisało 2648 podmiotów, ale zaledwie 17 ośrodków zrealizowało 50 proc. świadczeń w tym zakresie.

– W ostatnich 4-5 latach nastąpiły wręcz rewolucyjne zmiany w leczeniu wielu nowotworów, w tym również zaawansowanych, takich jak czerniak, rak piersi i rak płuca – powiedział prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder, dodając, że w ciągu ostatnich 15-20 lat odsetek pacjentów z wieloletnimi przeżyciami średnio zwiększył się z 30 proc. do 45 proc. – Kłopot polega na tym, że wskaźniki te są nadal o 10-15 punktów procentowych gorsze niż w większości krajów europejskich – dodał dr Jacek Meder.

Piątkowej konferencji towarzyszyły dwa panele eksperckie zatytułowane: „Postęp medycyny – leczenie sekwencyjne choroby nowotworowej” i „Postęp medycyny – koszt czy inwestycja?”. Wśród panelistów byli m.in. prof. Rafał Dziadziuszko, prof. Wiesław Jędrzejczak, prof. Ewa Lech-Marańda, dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, prof. Marek Wojtukiewicz, dr Barbara Radecka, dr Michał Sutkowski, dr Mariola Kosowicz i dr Beata Jagielska.

W czasie dyskusji prezes Narodowego Funduszu Zdrowia dr Andrzej Jacyna, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska i prezes AOTMiT dr Roman Topór-Mądry zgodnie podkreślali, że w obliczu narastającego „onkologicznego tsunami” należy w znacznie większym stopniu niż dotychczas skoncentrować się na działaniach profilaktycznych.

W konferencji w COI w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele samorządu lekarskiego: prezes NRL prof. Andrzej Matyja i wiceprezes NRL dr Krzysztof Madej. Resort zdrowia reprezentował wiceminister Zbigniew Król. Obecni byli również przedstawiciele organizacji pacjenckich. Konferencji towarzyszył „Salonik Zdrowia”, w ramach którego można było na stoisku NFZ wyrobić kartę EKUZ, a ponadto: zapoznać się z „Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem”, wykonać badanie dermatoskopem oraz skorzystać z porad Stowarzyszenia Amazonki i konsultacji w „Poradni Pomocy Palącym”.

Mariusz Tomczak

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.