Potrzebna rozwaga w zakresie chirurgicznej robotyki medycznej

Chirurgiczna robotyka medyczna to stosunkowo młoda część medycyny. W naszym kraju robotów jest jeszcze jak na lekarstwo, ale w krajach takich jak USA są wykorzystywane powszechnie.

Foto: Mariusz Tomczak

Nic dziwnego, że Amerykanie mają na tym polu bogate doświadczenia.

W ostatnich tygodniach amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała komunikat ostrzegający przed wykonywaniem amputacji piersi z użyciem robotów chirurgicznych.

Zastosowanie robotów zmniejsza inwazyjność zabiegów operacyjnych poprzez wykonywanie mniejszych nacięć i mniejszy ubytek krwi oraz skraca czas rekonwalescencji.

Dotychczas nie udowodniono jednak ich równorzędności w stosunku do klasycznych zabiegów operacyjnych w żadnych wskazaniach onkologicznych poza rakiem gruczołu krokowego. Komunikat FDA pojawił się w związku z ostatnimi doniesieniami dotyczącymi gorszych wyników leczenia robotami chirurgicznymi pacjentów z nowotworem piersi i rakiem szyjki macicy.

Dotychczasowa opinia FDA o zabiegach z użyciem robotów opierała się na ocenie częstości występowania powikłań w 30-dniowym okresie pooperacyjnym. Ostatnie dane sugerują konieczność monitorowania odległych efektów tej formy leczenia (m.in. odsetka miejscowych wznów nowotworu, czasu wolnego od nawrotu choroby czy czasu całkowitego przeżycia).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.