Wiedzą, że problemy ze słuchem to nie koniec kariery muzycznej (foto)

Muzycy z 25 krajów przyjechali na niezwykły koncert do Warszawy. Łączy ich nie tylko pasja, ale również to, że słyszą dzięki implantom ślimakowym.

Foto: IFiPS

V edycja Międzynarodowego Festiwalu Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” odbyła się w dniach 8-10 lipca.

– Historia każdego uczestnika dowodzi, że nawet bardzo poważne problemy ze słuchem nie muszą oznaczać jeszcze końca kariery muzycznej. Po poddaniu się zabiegowi jest bowiem szansą na dalsze realizowanie się na tym polu. To wielka nadzieja dla tych, którym wydaje się, że to koniec. Wszczepienie implantu oznaczać może nowe życie – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu Światowego Centrum Słuchu, pomysłodawca Festiwalu.

W jury zasiedli m.in. prof. Ryszard Zimak, Vadim Brodski, prof. Jerzy Stuhr, prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, prof. Anna Jastrzębowska-Quinn, Bogna Kowalska, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, prof. Janusz Olejniczak, Stanisław Leszczyński, Krzysztof Malicki, Hanna Śleszyńska, Monika Zalewska, Maciej Miecznikowski i Grzegorz Wilk. – Co roku wyjątkowe grono jurorów ocenia kandydatów do udziału w koncercie finałowym. Nasi jurorzy to najwybitniejsi muzycy i eksperci muzyczni naszych czasów. Wirtuozi i osoby kojarzone z kulturą wysoką mieli twardy orzech do zgryzienia, bowiem tegoroczna edycja konkursu prezentowała wyjątkowo wysoki poziom – dodaje prof. Henryk Skarżyński.

Zagranicznymi laureatami tegorocznej edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy” zostali: Salome Daghundaridze z Gruzji grająca na flecie, grający na fortepianie: Anamaria Stefania Nastase z Rumunii, Abay Nurlanuly z Kazachstanu, Ilona Pashkevich z Rosji, Nurbol Seydulla z Kazachstanu grający na dombrze, Bettina Gelliner Turner ze Stanów Zjednoczonych grająca na flecie prostym, Mireia Pozas Saiz z Hiszpanii grająca na klarnecie, Alek Mansouri ze Stanów Zjednoczonych grający na puzonie i śpiewająca Lova Rose Rohrmann Heick z Danii. Wśród laureatów znalazł się także Polak, 26-letni wokalista Paweł Sepioło.

Festiwalowi towarzyszyła Konferencja V Międzynarodowa Naukowa pt. „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, poświęcona muzykoterapii, choreoterapii, emisji głosu w mowie i śpiewie, nowościom w leczeniu szumów usznych oraz odbiorze muzyki za pośrednictwem implantów. Wykłady wygłosili muzycy, muzykoterapeuci, lekarze, m.in. dr Simon Procter, prof. Ryszard Zimak, dr Bogumiła Dziel-Wawrowska, dr Danuta Raj-Koziak, dr Elżbieta Włodarczyk, prof. Artur Lorens, mgr Dominika Dopierała.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.