Bożena Janicka: Promowanie szczepień to teraz najważniejsze zadanie

Promowanie szczepień przeciwko COVID-19 to najważniejsze zadanie na najbliższe tygodnie zarówno dla rządu, jak i dla medyków, ale z drugiej strony nie powinniśmy również zapominać o epidemii otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy.

Foto: arch. prywatne

Komentuje Bożena Janicka, lekarz specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia:

– Promowanie szczepień przeciwko COVID-19 to najważniejsze zadanie na najbliższe tygodnie dla rządzących, ale również dla środowiska lekarskiego. Za mało mówi się o tym, że dzięki wyszczepieniu jak największej części społeczeństwa, powstanie bariera populacyjna, co leży w naszym wspólnym interesie. Niestety brakuje zakrojonej na szeroką skalę akcji edukacyjnej, a działania informacyjne, które widzimy, pozostawiają wiele do życzenia.

Zdecydowanie za mało zachęca się młodzież do zaszczepienia przeciw COVID-19. Bez względu na to, czy kolejna fala nadejdzie, czy nie, w dalszym ciągu trzeba przypominać społeczeństwu o korzyściach ze stosowania „zasady DDM”, czyli utrzymywania bezpiecznej odległości od innych, tak istotnej przy ograniczaniu ryzyka różnych chorób zakaźnych, dezynfekowania i częstego mycia rąk oraz noszenia maseczek. W okresie letnim zasłanianie ust i nosa jest ważne w dużych skupiskach czy w sytuacji, gdy ktoś kaszle.

Jako lekarze powinniśmy tłumaczyć, że to nie są nakazy czy rygory, ale dobre nawyki wynikające ze zdrowego rozsądku i troski o innych. Tegoroczne wakacje w wielu placówkach ochrony zdrowia są bardzo pracowite, bo wszyscy staramy się nadrabiać zaległości diagnostyczno-lecznicze. Poza COVID-19 wielu pacjentów zmaga się na co dzień z innymi schorzeniami, a nierozwiązywane problemy zdrowotne mszczą się w czasie pandemii koronawirusa. Potrzeby są ogromne, a pod względem rozpowszechnienia zachowań antyzdrowotnych niestety gonimy „zły świat”.

Trwa pandemia COVID-19, ale nie zapominajmy o epidemii otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy. Jako lekarz rodzinny od dawna widzę, że te choroby dotykają coraz młodsze osoby. Promujmy zdrowy styl życia, namawiajmy do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej – okres wakacyjny temu sprzyja. Nie zapominajmy również zachęcać pacjentów do zaszczepienia się przeciwko grypie. Gdy lato przeminie, w końcu nadejdzie jesień, a wraz z nią pojawi się okres przeziębień.

Notował: Mariusz Tomczak

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.