Operacja krytycznej stenozy zastawki aortalnej

Po raz pierwszy w historii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM wykonano wewnątrzmaciczną operację na sercu płodu, obarczonego wadą w postaci krytycznej stenozy zastawki aortalnej.

Foto: WUM

Operacja została wykonana w poniedziałek przez zespół w składzie: dr hab. Marzena Dębska, prof. Janusz Kochman oraz lek. Beata Rebizant. Operowana pacjentka jest w 24 tygodniu ciąży i razem z dzieckiem czuje się dobrze.

Poniedziałkowa operacja zapoczątkowała nowy rozdział wysokospecjalistycznej terapii płodu w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. – To obecnie jedyne miejsce w Polsce, gdzie są wykonywane – podkreśla prof. Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii UCZKiN WUM.

Stenoza zastawki aortalnej to zwężenie światła lewego ujścia tętniczego skutkujące utrudnionym odpływem krwi z lewej komory serca do aorty. Krytyczne zwężenie zastawki aortalnej w życiu płodowym może powodować groźne następstwa: postępujące uszkodzenie lewej komory serca, niewydolność serca, a nawet zgon wewnątrzmaciczny płodu.

W najcięższych postaciach uszkodzenie komory może skutkować rozwojem serca jednokomorowego (HLHS) u noworodka i koniecznością wieloetapowego, niezwykle skomplikowanego leczenia operacyjnego po porodzie. Rozpoznanie zwężenia zastawki aortalnej u płodu opiera się na badaniu ultrasonograficznym serca.

– Do zabiegów wewnątrzmacicznych kwalifikuje się dzieci z najcięższymi postaciami wad, u których ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia serca jeszcze w łonie matki jest bardzo duże. Interwencja prenatalna polega na balonowym poszerzeniu zwężonej zastawki. Ma ona na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w sercu płodu, co jest warunkiem niezbędnym do jego prawidłowego rozwoju. Po urodzeniu dzieci te wymagają zazwyczaj dalszego leczenia, ale mają dużą szansę na to, że ich serce będzie sercem dwukomorowym – mówi dr hab. Marzena Dębska.

– Interwencje kardiologiczne u płodów są nową, lecz dynamicznie rozwijającą się dziedziną terapii prenatalnej. Z racji wysokiego stopnia trudności wykonywane są w niewielkiej liczbie ośrodków na świecie. W Polsce płodowe interwencje kardiologiczne były dotychczas przeprowadzane przez zespół prof. Marzeny Dębskiej i prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Kilka zabiegów wykonano także w Szpitalu Medicover – mówi prof. Mirosław Wielgoś.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.