Aktywność fizyczna a nowotwory jelita grubego

Unikanie siedzącego trybu życia oraz aktywność fizyczna są znanymi czynnikami zmniejszającymi ryzyko powstawania wielu nowotworów.

Foto: pixabay.com

W „Medicine and Science in Sports and Exercise” opublikowano wyniki badania oceniającego te czynniki w grupie osób po leczeniu nowotworów jelita grubego. Dane 400 chorych w stopniach zaawansowania I-III pochodziły z prospektywnego badania Energy for Life After ColoRectal Cancer (EnCoRe).

Uczestników oceniano po 6 tygodniach oraz po 6, 12 i 24 miesiącach od zakończenia terapii. Podczas każdej z wizyt uczestnik otrzymywał czujnik do noszenia na udzie przez siedem kolejnych dni, oceniający czas spędzany w pozycji siedzącej.

Aktywność fizyczna i jakość życia raportowali chorzy. Najwięcej czasu w pozycji siedzącej chorzy spędzali 6 tygodni po leczeniu. Średnio było to 10,8 godziny dziennie, z czego nieprzerwanie 5,3 godziny. Wraz z upływającym od zakończenia terapii czasem liczby te malały i pozostawały na stałym poziomie przez dwa lata obserwacji.

Poziom aktywności fizycznej był z kolei najniższy po operacji i wraz z czasem rósł do stabilnego poziomu, istotnie niższego niż przed leczeniem. Na podstawie zgromadzonych danych okazało się, że całkowity czas pozostawania w pozycji siedzącej, jak również czas nieprzerwanego pozostawania w tej pozycji wpływały negatywnie na jakość życia i poczucie zmęczenia.

Z kolei większa aktywność fizyczna wpływała na te parametry korzystnie. Największy poziom zmęczenia i najniższą jakość życia zgłosiły osoby spędzające w pozycji siedzącej ponad 4,9 godziny dziennie oraz podejmujące aktywność fizyczną przez mniej niż siedem godzin tygodniowo.

Osoby o najniższej aktywności fizycznej zyskiwały najwięcej ze zmniejszenia czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Według autorów badania należy dążyć do mobilizowania chorych do podejmowania chociażby minimalnej aktywności w postaci prac domowych czy spacerów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.