Pandemia COVID-19. Kierunek Azja

W ciągu ostatnich czterech tygodni potwierdzono ok. 47 mln nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na całym świecie. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło ponad 100 tys. osób. Średnio globalnie przybywało od ok. 1,2 mln do 2 mln zakażonych każdego dnia.

Foto: pixabay.com

Marzec był spokojniejszy w stosunku do tego, co działo się na początku tego roku, kiedy to notowano nawet 3,8 mln przypadków zakażeń koronawirusem na dobę.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, od początku wybuchu pandemii do 22 marca 2022 r. potwierdzono w sumie ok. 473 mln zakażeń SARS-CoV-2 (z czego 57,6 mln to przypadki aktywne) i 6,1 mln zgonów z powodu COVID-19.  O ile sytuacja w Europie się uspokaja (nie wszędzie, duże wzrosty zakażeń notują przede wszystkim Niemcy i Austriacy), to bardzo niepokojące informacje płyną z Azji.

Korea Południowa, Wietnam, Japonia, Tajlandia, Singapur, Malezja – to kraje, które doświadczają u siebie największej fali zakażeń od początku wybuchu pandemii. Co interesujące, w Chinach, które prowadzą bardzo restrykcyjną politykę „zero-Covid” i od dawna nie raportowały o zakażeniach, pojawiły się nowe ogniska zachorowań.

Problemy ma też Hong Kong, w którym o ile jeszcze do końca stycznia tego roku było w sumie potwierdzonych ok. 30 tys. zakażeń od początku wybuchu pandemii, tak pod koniec marca liczba ta wzrosła do ponad miliona. Trudna sytuacja utrzymuje się w Australii i Nowej Zelandii. Bardzo spokojnie jest za to m.in. w Indiach, sytuacja stabilizuje się też w Ameryce Południowej.

W dalszym ciągu liderem pod względem liczby potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 od początku wybuchu pandemii pozostaje USA (ponad 81 mln). Na drugim miejscu są Indie (43 mln), a na trzecim – Brazylia (ok. 30 mln). Kolejne kraje z największą liczbą potwierdzonych przypadków zakażeń od początku kryzysu wywołanego wirusem SARS-CoV-2 to: Francja (24,1 mln), Wielka Brytania (20,3 mln), Niemcy (18,8 mln), i Rosja (17,6 mln).

Według oficjalnych statystyk dotychczas z powodu COVID-19 najwięcej osób zmarło w USA (ok. 1 mln), Brazylii (657 tys.), Indiach (516 tys.). W Polsce do 22 marca br. potwierdzono ok. 6 mln zakażeń koronawirusem, a ponad 114 tys. osób zmarło z powodu COVID-19.

Źródło: www.worldometers.info

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.