26 kwietnia 2024

To już pewne. Uczelnia z Wielkopolski ma kształcić przyszłych lekarzy

Potwierdziły się niedawne ustalenia redakcji „Gazety Lekarskiej” – Akademia Kaliska dołączy do grona uczelni kształcących przyszłych lekarzy. Właśnie otrzymała „zielone światło” od ministra edukacji i nauki.

Foto: MEiN

W poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że wydano pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim dla Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

– To odpowiedź na wyzwania współczesnego i przyszłego świata, problemy wynikające m.in. ze zjawiska starzenia się społeczeństwa czy rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych. Potrzebę kształcenia większej liczby lekarza dobitnie pokazała także pandemia COVID-19 – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wśród powodów wymienianych za uruchomieniem kierunku lekarskiego w Akademii Kaliskiej wymieniano zwiększenie dostępności usług medycznych w regionie. Ma to być impuls rozwojowy dla miasta, przyczyniający się do podniesienia prestiżu i znaczenia Kalisza jako kolejnego ośrodka akademickiego kształcącego przyszłych lekarzy.

Samorząd lekarski sceptyczny

Minister Przemysław Czarnek wskazuje na ogromne deficyty kadrowe we wszystkich zawodach medycznych. – W przypadku lekarzy szacuje się, że brakuje ich nawet 50-60 tysięcy. Jedyną drogą, by ten niedobór kadrowy uzupełnić, jest otwieranie nowych kierunków – uważa szef MEiN. Środowisko lekarskie ma jednak odmienne zdanie.

– Warto odejść od dyskusji o tym, czy lekarzy jest za mało, za dużo, czy w sam raz, bo jest to względne i uzależnione od potrzeb ochrony zdrowia i tego, jak ona funkcjonuje. Powinniśmy więcej myśleć o traconym potencjale – powiedział Damian Patecki, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL, w rozmowie z „Gazetą Lekarską”.

– Wszystkie uniwersytety, które od wielu lat kształcą przyszłych lekarzy, mają odpowiedni potencjał i możliwości, dlatego w mojej ocenie uruchamianie studiów na kierunku lekarskim w zupełnie nowych uczelniach, np. w wyższych szkołach zawodowych, nie ma sensu. Tym bardziej, że brakuje im kadry dydaktycznej i bazy klinicznej – mówiła Zyta Kaźmierczak-Zagórska, członek Komisji Kształcenia Medycznego NRL, były zastępca sekretarza NRL, w niedawnej rozmowie z „Gazetą Lekarską”.

Kto otrzymał zgodę ministra?

Dotychczas minister edukacji i nauki wydał pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim dla następujących uczelni:

  • Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024,
  • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023,
  • Akademia Mazowiecka w Płocku – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024,
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023.

Więcej o kształceniu przeddyplomowym w artykule red. Mariusza Tomczaka w „Gazecie Lekarskiej”: