26 kwietnia 2024

Kardiologiczna wioska sław. Za nami warsztaty WCCI

W dniach 19-21 kwietnia 2023 r. odbyły się 27. warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) oraz we współpracy EAPCI i EuroPCR.

Foto: WCCI

Jak podkreśla prof. Robert Gil, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dyrektor WCCI, po raz pierwszy powstała technologiczna wioska kardiologiczna. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem ze strony uczestników.

– To były pomieszczenia, w których znajdowały się urządzenia demonstracyjne różnych firm, na których można było „poćwiczyć” wykonywanie różnych zabiegów czy badań naczyniowych. Dotyczyło to obrazowania wewnątrznaczyniowego, wspomagania lewej komory serca, nowych urządzeń zmniejszających blaszkę miażdżycową (orbitalna aterektomia, litotrypsja wieńcowa)… W ciągu dwóch dni specjaliści pokazywali, jak z tych urządzeń korzystać, jak można je zastosować w sytuacjach klinicznych i jakie są ich niuanse technologiczne – mówi prof. Rober Gil.

– Wioska odniosła duży sukces. Za najciekawsze z urządzeń uczestnicy uznali to, w którym można było zbudować swój własny prowadnik wewnątrznaczyniowy. Po raz kolejny sprawdził się również format sesji poświęconej konkretnym przypadkom klinicznym na wzór klasycznej sesji EuroPCR. W tym roku tematami przewodnimi był pacjent we wstrząsie kardiogennym. Ogromna liczba pytań i zainteresowanie uczestników, żywa dyskusja i budująca wymiana doświadczeń – dodaje.

– Dużym sukcesem jest dynamiczny rozwój i bardzo dobry odbiór dwóch mini warsztatów dla zaawansowanych operatorów – Warsaw CTO, dedykowany operatorom zainteresowanym szkoleniem w zabiegach rekanalizacji przewlekłych okluzji wieńcowych, przygotowany przez prof. Maksymiliana Opolskiego i Paula Knaapena, a także warsztat Warsaw-CHIP, poświęcony kompleksowym zabiegom najwyższego ryzyka, którego dyrektorami są prof. Tomasz Pawłowski i Mirosław Ferenc – mówi prof. Adam Witkowski, były prezes PTK.

– Sale pękały w szwach na sesjach poświęconych „koszmarom kardiologa inwazyjnego” – zaskakującym sytuacjom, najcięższym powikłaniom, spektakularnym zabiegom w większości ze szczęśliwym zakończeniem. My, jako praktycy, uczymy się na błędach, również tych cudzych, omawianych na warsztatach. Jesteśmy szczęśliwi, że sprawdziła się pierwszy raz od czasu pandemii stacjonarna formuła naszych warsztatów i odwiedziły nas sławy medycyny sercowo-naczyniowej z całego świata m.in. Gary Mintz, Yves Louvard, ShaoLiang Chen, Patrick Serruys – dodaje profesor.

Wydarzenie uzyskało wsparcie marszałka Senatu RP, sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny-Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP PZH-PIB), Polskiej Akademii Nauk (PAN), Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL), Forum Ekonomicznego oraz Fundacji Instytut Świadomości. Patronem medialnym warsztatów była m.in. „Gazeta Lekarska”.

– W tym roku możemy pochwalić się rekordową liczbą patronatów, zarówno honorowych, jak i medialnych. Tym samym jesteśmy pewni, że najważniejsze i najciekawsze informacje płynące z naszych tegorocznych warsztatów będą szeroko dystrybuowane, zachęcając do udziału w warsztatach WCCI 2024. Mamy również nadzieję, że tak liczne wsparcie decydentów w zakresie patronatów przełoży się na dobrą i owocną współpracę z naszą specjalizacją w najbliższym czasie. Jesteśmy dobrej myśli – mówi prof. Robert Gil.