Prezes NRL: łączy nas polskość i troska o pacjentów (foto)

– Powinniśmy czerpać ze swoich doświadczeń – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski do kilkuset lekarzy i lekarzy dentystów, którzy z całego świata przyjechali do Olsztyna na Kongres Polonii Medycznej i Zjazd Lekarzy Polskich.

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

W czwartek 1 czerwca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbyło się otwarcie XI Kongresu Polonii Medycznej i IV Zjazdu Lekarzy Polskich. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Naczelnej Izby Lekarskiej i odśpiewania hymnu narodowego.

– Frekwencja dopisała, mamy gości z całego świata, w tym m.in. z Australii. Dziękuję, że przyjechaliście. My, Polacy, i my, polscy lekarze, gdziekolwiek jesteśmy, mamy się czym pochwalić i między innymi temu służą Zjazdy Lekarzy Polskich. Czasami w codziennym zabieganiu o tym zapominamy – powiedziała Anna Lella, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XI Kongresu Polonii Medycznej, prezes ORL Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

– Kongres Polonii Medycznej, poprzez swój interdyscyplinarny charakter, daje szansę na prześledzenie postępów we wszystkich dziedzinach medycyny. Każdy uczestnik znajdzie dla siebie coś interesującego. Dowiadując się o osiągnieciach i sukcesach polskich lekarzy rozsianych w różnych instytutach na całym świecie, możemy czuć większą dumę z osiągnieć narodowych, gdziekolwiek los nas zrzucił – podkreśliła Anna Lella.

– Jestem zaszczycony, że mogę być tutaj razem z Państwem i po raz kolejny mogę uczestniczyć w Kongresie Polonii Medycznej. Wiele ludzkich dróg spotyka się na tej sali, a te drogi nierzadko wiodły przez wiele krajów i kilka kontynentów. To, co nas łączy, to polskość oraz troska o pacjentów, a także pęd do wiedzy, którą możemy zdobywać między innymi tutaj – mówił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

– Łączą nas bardzo różne problemy niezależnie od tego, w którym systemie ochrony zdrowia na co dzień funkcjonujemy. Stajemy razem przed takimi wyzwaniami jak za mała liczba lekarzy, obciążenie pracą, niedofinansowanie, nowoczesne technologie i ich wdrożenie – wymieniał prezes Łukasz Jankowski.

W jego opinii spotkanie lekarzy pracujących w różnych krajach daje okazję do wymiany doświadczeń i dzielenia się sposobami na rozwiązanie problemów. Prezes Łukasz Jankowski podkreślił, że Naczelna Rada Lekarska nieprzypadkowo od wielu lat współorganizuje kongresy. – Myślę, że w kolejnych edycjach NRL będzie również chętnie uczestniczyć w organizacji tego wydarzenia – dodał.

– Część z nas jest potomkami osób, których przodkowie opuścili polskie ziemie dwieście lat temu. Innym, zamieszkałym we Lwowie czy w Baranowiczach, historia przeniosła granice. Jeszcze inni wyjechali z powodów ekonomicznych czy zawodowych. To, co nas łączy, to polskość i medycyna. Ten kongres jest kontynuacją tradycji i spotkań organizowanych przez środowiska polonijne i ważnym elementem integracji Polonii z lekarzami z Polski – powiedział Janusz Kasina z Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.

W trakcie uroczystego otwarcia Kongresu Polonii Medycznej i Zjazdu Lekarzy Polskich głos zabrał m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Reprezentujący lekarzy z Ukrainy Andrij Bazylewicz wyraził wdzięczność za wsparcie, jakie w obliczu trwającej wojny otrzymują od środowiska lekarskiego z Polski, a jego emocjonalne wystąpienie zakończyły oklaski lekarzy na stojąco.

Po części oficjalnej odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Więcej relacji „Gazety Lekarskiej” z Kongresu Polonii Medycznej, w tym m.in. galerie zdjęć, jest dostępnych tutaj: https://gazetalekarska.pl/?tag=kongres-polonii-medycznej.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.