12 kwietnia 2024

W Olsztynie rozpoczął się Kongres Polonii Medycznej (foto)

W czwartek 1 czerwca w Olsztynie rozpoczął się IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich połączony z XI Kongresem Polonii Medycznej. Patronem wydarzenia jest Naczelna Rada Lekarska.

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

Oba wydarzenia otworzył przewodniczący Komitetu Naukowego prof. Sergiusz Nawrocki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Anna Lella.

Kongres i Zjazd odbywają się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pierwszy wykład wygłosił prof. Włodzimierz Łopaczyński z National Cancer Institute.

– Kongresy Polonii Medycznej i Światowe Zjazdy Lekarzy Polskich są organizowane we współpracy z organizacjami polonijnymi. Odbywają się dzięki wsparciu Naczelnej Rady Lekarskiej, jak również okręgowych izb lekarskich, na terenie których mają miejsce te wydarzenia. Olsztyn został wybrany przez przedstawicieli Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych i poproszony o organizację wydarzenia – mówi przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Anna Lella w rozmowie z „Gazetą Lekarską”.

– Program naukowy kongresu jest bardzo bogaty. Wykłady odbywają się na kilku sesjach równoległych. W związku z interdyscyplinarnym charakterem kongresu, każdy lekarz i lekarz dentysta znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zgromadziliśmy wybitnych specjalistów, gdyż polscy lekarze, na co dzień praktykujący w różnych zakątkach świata, mają wielkie osiągnięcia naukowe i olbrzymi wkład w rozwój medycyny. Kongres oferuje także dużo atrakcji i specjalnych sesji dla młodych lekarzy, ponieważ uważamy, że musimy w nich zaszczepić ideę integracji i wspólnych spotkań w środowisku lekarskim – dodaje Anna Lella.

Wczoraj, w bazylice konkatedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie, została odprawiona Msza święta w intencji Kongresu Polonii Medycznej i Zjazdu Lekarzy Polskich. Tuż po niej odbył się koncert chóru Medici Pro Musica, którego trzon stanowią lekarze. Łączy ich zamiłowanie do muzyki i śpiewu. Zdjęcia z koncertu opublikowaliśmy tutaj: https://gazetalekarska.pl/?p=71205.

Więcej informacji o kongresie, w tym m.in. galerie zdjęć, są dostępne tutaj: https://gazetalekarska.pl/?tag=kongres-polonii-medycznej.