III Światowy Dzień Spirometrii

Poprzez wykonywanie badań spirometrycznych wszyscy świadczeniodawcy mogą dołączyć do obchodów III Światowego Dnia Spirometrii, który w tym roku potrwa od 10 do 20 września. Oficjalny patronat nad tym wydarzeniem sprawuje prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, a także Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Wojskowy Instytut Medyczny.

Plakat promujący tegoroczne obchody

Światowy Dzień Spirometrii jest organizowany raz na dwa lata. Pierwszy miał miejsce w 2010 roku. Z poziomu europejskiego jego organizatorem jest European Respiratory Society (organizacja skupiająca lekarzy) oraz European Lung Foundation (składająca się z pacjentów i ludzi dobrej woli, którym zależy na idei promowania zdrowia oddechowego). W Polsce akcję koordynuje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

W tym roku nacisk na jakość powietrza

Motywem wiodącym tegorocznej kampanii jest jakość powietrza jako jednego z czynników warunkujących i oddziałujących na zdrowie oddechowe. Mottem kampanii będzie uświadomienie Europejczykom źródeł zagrożeń i faktów naukowych związanych z jakością powietrza, a tym samym wpływu zanieczyszczeń na stan ich układu oddechowego i potencjalnych konsekwencji wiązanych z przebywaniem i wystawianiem się na czynniki ryzyka.

Choruje 2,5 mln Polaków

Spirometria to nieinwazyjne badanie niezbędne do rozpoznania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), podstępnej i śmiertelnej choroby związanej z paleniem tytoniu i narażeniem na inne toksyczne pyły i gazy, w tym zanieczyszczenia powietrza. W Polsce choruje na nią ok. 2,5 mln osób – tylko 1/4 z nich ma postawione odpowiednie rozpoznanie, które umożliwia prawidłowe leczenie. Choroba ta skraca życie chorych w stosunku do zdrowych rówieśników o ok. 10 lat.

Gdzie się zarejestrować?

W ciągu czterech lat ponad 30 tys. Polaków wykonało badanie spirometryczne korzystając z Dni Spirometrii. 15 proc. badanych miało nieprawidłowe badanie spirometryczne i otrzymało list do swojego lekarza, aby rozpoczął diagnostykę w kierunku POChP lub astmy. W tym roku badania spirometryczne będą wykonywane w ponad 100 miejscach w Polsce zarejestrowanych na stronie astma-alergia-pochp.pl.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.