27 maja 2024

Antyból nr 1. Polak potrafi!

Polacy stworzyli związek chemiczny posiadający właściwości przeciwbólowe 5 tys. razy bardziej skuteczne niż najsilniejsze stosowane dotychczas środki.

Foto: pixabay.com

Jak działa nowa substancja?

Oddziałuje na receptory opioidowe, co powoduje wygaszanie reakcji bólowych, a także na receptor melanokortylowy czwarty, odpowiadający za wysyłanie sygnału inicjującego ból.

Podanie tego związku sprawia, że wysłane zostają jednocześnie dwa sygnały: pierwszy hamuje i uśmierza istniejący już ból, a drugi wygasza źródło jego wywoływania.

– To ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ one wszystkie działają albo w jeden, albo w drugi sposób, ale żaden z nich nie wykorzystuje naraz obu – mówi dr Rafał Wieczorek z zespołu naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przy współpracy ze specjalistką Instytutu Farmakologii PAN, prof. Barbarą Przewłocką, stworzyli tę nową substancję. Trwają zaawansowane prace nad rozpoczęciem pierwszej fazy testów klinicznych.

Jeśli zakończą się one pomyślnie, na rynek może trafić niezwykle skuteczny lek uśmierzający ból, np. o podłożu neuropatycznym czy w ostrych stanach urazowych, co byłoby ratunkiem dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma skutecznego lekarstwa.