12 lipca 2024

Aplikacja gabinet.gov.pl. Będzie trudniej, choć bezpieczniej

Ważna informacja dla wielu lekarzy. Od poniedziałku 22 listopada Ministerstwo Zdrowia wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl.

Foto: pixabay.com

Bezpłatna aplikacja gabinet.gov.pl umożliwia wystawianie m.in. e-recept i e-skierowań oraz Unijnych Certyfikatów COVID. Logowanie do niej możliwe jest przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.

Od 22 listopada do zalogowania nie wystarczy już tylko znajomość loginu i hasła. Konieczne będzie również wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że to m.in. pokłosie spraw związanych z wystawianiem Unijnych Certyfikatów COVID osobom, które nie zostały zaszczepione. „Część medyków, z których kont wystawione zostały certyfikaty twierdziła, że dane do logowania zostały im wykradzione” – informuje resort w komunikacie.

– W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo i zapobiegamy nieautoryzowanym logowaniom, w przypadku gdyby osoba niepowołana przejęła login i hasło pracownika medycznego – podkreśla wiceminister zdrowia Anna Goławska.