27 maja 2024

Barometr zawodów. Jak wypadają lekarze?

Które zawody będą deficytowe, a które nadwyżkowe w nadchodzącym roku? Jaką pozycję na rynku będą również mieli lekarze, a jaką stomatolodzy? Przedstawiamy prognozę Wojewódzkiego Urząd Pracy w Katowicach w wydanym właśnie „Barometrze zawodów” dla woj. śląskiego.

Foto: pixabay.com

Z prognozy wynika, że wśród profesji deficytowych znajdą się także położne, mechanicy samochodowi, robotnicy budowlani, szefowie kuchni, krawcy, fryzjerzy, cukiernicy.

Bardzo dobrą pozycję na rynku będą również mieli lekarze oraz wykwalifikowani specjaliści m.in. z zakresu elektroniki, automatyki i robotyki. Jak poinformował rzecznik WUP w Katowicach Arkadiusz Kaczor, w „Barometrze zawodów” wskazano też profesje, w których prognozuje się równowagę i nadwyżkę.

Równowaga będzie występować m.in. w profesjach związanych z nauczaniem oraz w takich zawodach jak: lekarze dentyści, listonosze i kurierzy, graficy komputerowi, księgowi, ochroniarze, prawnicy, weterynarze, architekci, malarze budowlani, ratownicy medyczni czy zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Natomiast z nadwyżką – według WUP – będą musieli się liczyć m.in. ekonomiści, filozofowie, politolodzy, kulturoznawcy, pedagodzy, socjolodzy, a także górnicy i operatorzy maszyn wydobywczych. „Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie duża liczba osób i absolwentów, którzy ukończyli szkoły średnie lub studia wyższe o kierunkach zawierających się w tych grupach zawodowych” – wyjaśnił rzecznik.

Jak wynika z danych WUP, prognozy dla całego województwa różnią się od wskazań w poszczególnych powiatach. „Jest to dowód na zróżnicowanie lokalnych rynków zatrudnienia. Niemniej są także zawody takie jak kierowcy ciężarówek, spawacze i pielęgniarki, których deficyt wystąpi praktycznie we wszystkich powiatach naszego województwa” – zaznaczyła naczelnik Wydziału ds. Rynku Pracy WUP w Katowicach Grażyna Walasz.

Źródło: Codzienny Serwis Samorządowy PAP

Zobacz konferencję naukową pt. „Marihuana – lek czy zagrożenie?”:


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.