14 kwietnia 2024

Czy prawy kciuk boli przez smartfona?

To fakt. Gdy dużo korzystamy ze smartfona bardzo intensywnie pracuje nasz prawy kciuk. Badania pokazały, że 1/3 kanadyjskich studentów podczas pisania SMS-ów korzysta tylko z jednego kciuka, a połowa pisze za pomocą obu.

Foto: pixabay.com

Z powodu intensywnego, wielokrotnego i długotrwałego używania kciuka np. do pisania SMS-ów czy komentarzy w mediach społecznościowych, może dojść do zapalenia ścięgien tego palca.

– Przy nadmiernym używaniu kciuka dochodzi do przeciążenia więzadeł, a w pierwszej kolejności ścięgien, co powoduje nasilony ból. Bywa, że wymaga on krótkotrwałego unieruchomienia i leczenia przeciwzapalnego – podkreśla prof. Małgorzata Łukowicz, lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

– Po dłuższym czasie powstają zmiany zwyrodnieniowe w stawie śródręczno-paliczkowym, które są już nieodwracalne. Dlatego podczas korzystania z telefonu najlepiej trzymać go oburącz, a do pisania SMS-ów wykorzystywać oba kciuki. Warto też regularnie, kilka razy w ciągu dnia, przeciągać się oraz ćwiczyć swoje palce i nadgarstki – dodaje.

Należy także zwracać uwagę na to, by podczas korzystania z telefonów czy tabletów nie schylać za bardzo głowy, bo wtedy mocno nadwyrężamy nasz kręgosłup. By tego uniknąć, telefon należy trzymać na wysokości oczu i robić regularnie przerwy we wpatrywaniu się w ekran.

gap

Źródło: www.zdrowie.pap.pl