E-zdrowie przyspiesza. Sejm przyjął ustawę
Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem usług e‑zdrowia. Za projektem zagłosowało 415 posłów, 25 wstrzymało się od głosu, nie odnotowano głosów przeciwnych. Nowe przepisy mają poszerzyć możliwości systemu e‑zdrowia i wprowadzić kolejne narzędzia cyfrowe wspierające organizację opieki medycznej.

Nowelizacja obejmuje rozwój usług i systemów usprawniających przepływ informacji medycznej między placówkami i specjalistami. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zmiany są elementem szerokiej transformacji cyfrowej ochrony zdrowia. Wśród nowych rozwiązań znalazły się m.in. System e‑Konsylium, System Domowej Opieki Medycznej, Hurtownia Danych e‑Zdrowia oraz Platforma Usług Inteligentnych. Projekt przewiduje także dalszy rozwój elektronicznej dokumentacji medycznej oraz narzędzi umożliwiających wymianę danych między placówkami w Polsce i państwach UE. Celem jest poprawa współpracy między specjalistami oraz pełniejsze wykorzystanie danych medycznych w diagnostyce i leczeniu.
Istotnym elementem ustawy jest rozwój rozwiązań wspierających zdalne modele opieki. System Domowej Opieki Medycznej ma umożliwiać skuteczniejsze monitorowanie pacjentów poza placówkami, natomiast System e‑Konsylium – usprawniać współpracę lekarzy różnych specjalizacji. Rozbudowana Hurtownia Danych e‑Zdrowia ma z kolei wspierać analizę informacji pochodzących z wielu źródeł.
Ustawa zakłada również rozwój e‑Profilu Pacjenta, który będzie agregował dane z różnych systemów informacyjnych. – Głosowanie i wyrażenie poparcia dla rozwoju e‑usług w ochronie zdrowia to milowy krok w modernizacji systemu. Ustawa rozbudowuje e‑zdrowie o nowe funkcjonalności – wszystko z myślą o pacjentach i personelu medycznym. Dzięki tym zmianom relacja pacjent–system będzie sprawniejsza – podkreśla wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski.
Resort zapowiada także dalszy rozwój narzędzi opartych na nowoczesnych technologiach, w tym rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy badań i wsparcia procesu diagnostycznego. Nowe przepisy upraszczają również cyfryzację dokumentacji medycznej, gdzie placówki będą mogły korzystać z bezpłatnych narzędzi udostępnianych przez Centrum e‑Zdrowia, co ma ułatwić wdrażanie elektronicznego obiegu dokumentów. Zmiany wpisują się w realizację Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w obszarze cyfrowej transformacji ochrony zdrowia.