20 kwietnia 2024

„Ecce medicus” – oto lekarz

Różne były sposoby czczenia jedynej w swoim rodzaju rocznicy – stulecia niepodległości Polski. Polskie Towarzystwo Lekarskie wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeniowym INTER Polska S.A. postanowiły zrobić to w sposób szczególny.

Foto: pixabay.com

Realizację pomysłu powierzono Jarosławowi Waneckiemu, dobrze znanemu czytelnikom „Gazety Lekarskiej”.

W książce „Ecce medicus”, czyli oto lekarz, przedstawiono laureatów najwyższego odznaczenia PTL Medalu „Gloria Maedicinae”. Pierwotny zamysł, aby wydać album z notami biograficznymi i zdjęciami, okazał się nierealny ze względu na krótki czas realizacji.

Wydawnictwo miało być bowiem zaprezentowane podczas tegorocznej gali PTL i wręczania kolejnych nagród. I tak się stało. Wystąpienie autora i prezesa Janusza Szulika, prezentujące książkę, było jednym z punktów spotkania w pięknej Sali Lustrzanej Zamku Królewskiego w Warszawie.

W ładnie wydanym tomiku zamieszczono nazwiska wszystkich laureatów „Gloria Medicinae” od roku 1990 po rok 2017. Oprócz tego znajdujemy sentencje luminarzy polskiej medycyny od Jana Nielubowicza i Jerzego Woy-Wojciechowskiego, po obecnego prezesa PTL Waldemara Kostewicza. Istotą książki jest osiemnaście esejów autora, dotyczących historii medycyny, etyki, stawiających pytania o rozliczanie z przeszłością i pytania o przyszłość stanu lekarskiego w Polsce.

Lektura tych tekstów jest zaskakująca, nawet dla osób, które znają autora i jego dotychczasowe dokonania literackie i publicystyczne. Na koniec cytat, który dedykuję sternikom nawy państwowej: „Wolny zawód lekarza jest jak niepodległość. Zachowanie autorytetu państwa możliwe jest wyłącznie przy należytym wypełnianiu kodeksów, powołań i niestrudzonej pracy u podstaw, gdzie najwyższym prawem jest zawsze Człowiek”. Każdy z nas znajdzie w tej książce coś bardzo osobistego.

Ryszard Golański