19 maja 2024

GUMed ma pracownię symulacji stomatologicznej

Gdański Uniwersytet Medyczny powiększył swoją bazę dydaktyczną o nowoczesną salę symulacyjną do ćwiczeń klinicznych. Uroczyste otwarcie odbyło się w środę w Katedrze i Zakładzie Protetyki Stomatologicznej GUMed, kierowanej przez prof. Zdzisława Bereznowskiego.

Gdański Uniwersytet Medyczny powiększył bazę dydaktyczną o nowoczesną salę symulacyjną do ćwiczeń klinicznych GUMed powiększył bazę dydaktyczną o nowoczesną salę symulacyjną do ćwiczeń klinicznych

Pracownia fantomowa pozwoli w przygotowaniu studentów do wykonywania zawodu lekarza dentysty Pracownia fantomowa pozwoli w przygotowaniu studentów do wykonywania zawodu stomatologa

Foto: GUMed

W spotkaniu udział wzięli m.in.: rektor prof. Marcin Gruchała, prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska, dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Maria Dudziak, kierownik Oddziału Stomatologicznego prof. Marek Niedoszytko, kanclerz Marek Langowski i zastępca kanclerza ds. technicznych Zbigniew Krawiec.

– Inwestycja wpisuje się w podstawowy cel strategiczny uczelni w zakresie dydaktyki, jakim jest podniesienie jakości nauczania praktycznych czynności zabiegowych. Nowo otwarta pracownia fantomowa pozwoli w jeszcze lepszym przygotowaniu naszych studentów do wykonywania zawodu lekarza dentysty – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Koszt inwestycji wraz z montażem wyniósł ponad 650 tys. zł.

Każde ze stanowisk składa się z głowy fantomowej wraz z popiersiem na wysięgniku, mocowanej do unitu symulacyjnego z kompletnym modelem zębów, unitu, który jest wyposażony m.in. w ślinociąg i ssak powietrzny, rękaw turbinowy ze światłem, trzyfunkcyjną strzykawko-dmuchawkę, lampę LED, mikrosilnik elektryczny i skaler (jeden na dwa stanowiska) oraz krzesła dla operatora z podparciem pleców.

W ramach inwestycji zakupiono 12 sztuk klinicznych stanowisk symulacyjnych (unit stomatologiczny oraz głowa z tułowiem) wraz z krzesłem dla operatora. Utworzenie sali fantomowej umożliwi studentom wykonywanie zabiegów klinicznych na fantomach w warunkach odwzorowujących te, które panują w gabinecie lekarskim. W związku z utworzeniem sali fantomowej w Katedrze i Zakładzie Protetyki Stomatologicznej GUMed przeprowadzono również prace adaptacyjne pomieszczenia szacowane na ponad 350 tys. zł. Obejmowały one roboty budowlane, sanitarne, elektryczne i wentylacyjne.