19 lipca 2024

Irlandia: nie wypisuj recepty dla siebie i bliskich

Irlandzcy lekarze chętnie wypisują sobie i najbliższym recepty, pomimo że tamtejszy kodeks lekarski odradza im takich działań.

Dublin, stolica Irlandii. Foto: pixabay.com

– Lekarze nie powinni wypisywać recept sobie ani swojej rodzinie i bliskim – przypomina swoim członkom irlandzki samorząd lekarski (Medical Council of Irleand). Oświadczenie opublikowano w związku z wynikami badania, które ukazały się na łamach „Journal of Medcial Ethics”.

Pokazują one, że spora liczba irlandzkich lekarzy wypisuje recepty sobie oraz rodzinie i bliskim (2/3 ankietowanych przyznało, że ordynuje leki dla siebie, 70 proc. wypisuje recepty rodzinie, a 60 proc. – bliskim znajomym). Co więcej, 3-7 proc. lekarzy przepisuje dla siebie recepty na opiaty, benzodiazepiny albo leki psychotropowe.

Dr Rita Doyle, prezydent irlandzkiego Medical Council, podkreśla, że lekarz nie powinien leczyć się sam, gdyż każdy ma swojego lekarza rodzinnego. Przyznaje także, że jest szczególnie zmartwiona faktem, że lekarze wypisują dla siebie recepty na opiaty czy benzodiazepiny, a są to leki silnie uzależniające. Zaapelowała także do wszystkich rodzin i biskich lekarzy, aby nie prosili lekarzy, z którymi są w bliskich relacjach, o wypisanie recepty, bo w ten sposób namawiają ich o nieprzestrzegania etycznej odpowiedzialności.

– Tylko twój lekarz prowadzący powinien wypisać ci receptę – powiedziała. „The Guide to Professional Conduct and Ethics for Registered Medical Practitioners”, obowiązujący irlandzkich lekarzy, mówi jasno, że lekarz nie powinien leczyć się sam i wypisywać sobie leków na receptę, tylko mieć swojego lekarza rodzinnego. Nie powinien także leczyć i ordynować leków rodzinie i innym osobom, z którymi jest w bliskich relacjach (poza nagłymi wypadkami).