24 kwietnia 2024

Koniec maseczek, izolacji i kwarantanny? Minister zdrowia podjął decyzję

W dniu 28 marca zniesiemy, poza podmiotami leczniczymi, obowiązek noszenia maseczek – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że rekomenduje ich zakładanie w miejscach dużych skupisk ludzkich.

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: MZ

– Znosimy także izolację i kwarantannę. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie czwartkowej konferencji prasowej.

Dzisiejsze przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to blisko 26 proc. mniej niż tydzień temu. – Tempo spadku zmalało, ale od czterech dni jest przyśpieszenie, większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys. – poinformował szef resortu zdrowia.

Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – powiedział minister zdrowia.

Zapewnił, że w ostatnim czasie bacznie obserwowano sytuację epidemiczną w kontekście powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców z Ukrainy. – Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń – powiedział minister Adam Niedzielski.

– Jeżeli będą pojawiały się ogniska i będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to Sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji – zaznaczył minister zdrowia.

Dodał, że w Polsce wykonywana jest duża liczba testów, a wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy niż początkowo sądzono. – Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach. Mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w trakcie piątej fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji – dodał.