22 maja 2024

Pandemia na świecie. Co się dzieje w Japonii?

Kilka dni temu japoński rząd podjął decyzję o zakończeniu stanu wyjątkowego w Tokio, który wprowadzono w styczniu ze względu na pandemię COVID-19.

Foto: pixabay.com

Odwołanie obostrzeń uzasadniono spadkiem liczby zakażeń i poprawą sytuacji w szpitalach. Mimo to premier Yoshihide Suga apeluje, aby tokijczycy bez potrzeby nie wychodzili z domu.

Od soboty w Japonii obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące kontroli granicznych dla osób przybywających z kilku europejskich krajów, w tym z Polski. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń w tych państwach.

W ostatnich dniach komitet organizacyjny igrzysk olimpijskich, które mają się odbyć od 23 lipca do 8 sierpnia br. (z powodu pandemii przełożono je w 2020 r.) zdecydował, że odbędą się one bez udziału zagranicznych kibiców. Ponadto organizatorzy poprosili wszystkie państwa o zmniejszenie liczebności oficjalnych delegacji.

W czwartek z ambasadorem Japonii w Polsce Miyajima Akio spotkał się prezes NRL prof. Andrzej Matyja. „Omówiono obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce i Japonii i wymieniono się doświadczeniami z ostatniego roku walki obu krajów z pandemią koronawirusa. Poruszono również kwestię współpracy w zakresie badawczym, wymiany studenckiej oraz stypendiów naukowych” – poinformowano na stronie internetowej NIL.