20 kwietnia 2024

Pandemia. Ruszają zapisy na szczepienie dla 16- i 17-latków

We wtorek 25 stycznia rozpoczyna się wystawianie skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16. rok życia – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Foto: pixabay.com

„Minister Zdrowia mając na uwadze zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 24 stycznia 2022 r. uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz WHO, informuje, że od dnia 25 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 r.ż.” – czytamy w komunikacie opublikowanym wczoraj na stronie resortu zdrowia.

Wskazano w nim, że w szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku 16-18 lat stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat w Polsce ruszyły w drugiej połowie maja ubiegłego roku, a już kilka tygodni później zostały one dopuszczone dla dzieci w wieku 12-15 lat. To oznacza, że część nastolatków została zaszczepiona już 6-7 miesięcy temu.