24 kwietnia 2024

Polska Orkiestra Lekarzy zagrała na rzecz hospicjum

Inna forma pomocy – tak można określić działalność Polskiej Orkiestry Lekarzy, która wystąpiła na scenie Forum Mosty w Lęborku.

Foto: Kamil Andrejas

Beneficjentem, a także współorganizatorem koncertu była Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, której celem strategicznym jest budowa hospicjum stacjonarnego w powiecie lęborskim i która od trzech lat intensywnie pozyskuje środki na realizację tego przedsięwzięcia.

Orkiestrę tym razem przygotował i poprowadził maestro Bartosz Olejnik, który na co dzień współpracuje m.in. z orkiestra Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku, z Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Bałtycką w Gdańsku, Capella Bydgostiensis oraz Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. W programie koncertu znalazły się Suita z „Dziadka do Orzechów” Piotra Czajkowskiego, „Tańce Góralskie” z opery Halka i „Mazur” ze Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki oraz suita orkiestrowa „Peer Gynt” Edwarda Griega. W koncercie wzięło też udział troje tancerzy – solistów Baletu Opery Bałtyckiej Milena Crameri, Clelia Averna i Ruaidhri Maguire.

Mogliśmy ich podziwiać zarówno solo jak i w duetach, a choreografia i stroje korespondowały z kolejnymi odsłonami części suit Czajkowskiego i Griega. Polska Orkiestra Lekarzy istnieje od 2010 roku, składa się z lekarzy medycyny i lekarzy dentystów, farmaceutów , ratowników medycznych, rehabilitantów oraz studentów medycyny z całej Polski. Dotychczasowe charytatywne koncerty Orkiestry odbyły się w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Pile, Wrocławiu, Lidzbarku Warmińskim, Koszalinie i Białogardzie. Osoby, które chciałyby dołączyć do Orkiestry mogą się zgłaszać pod adres polska.orkiestra.lekarzy@gmail.com.

Elżbieta Czechowska, Małgorzata Sobisz-Błachowiak