19 maja 2024

Premier: To ostatni etap przed narodową kwarantanną

– Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Zdaje się, że listopad będzie najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Foto: Krystian Maj / KPRM

– Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w środę 4 listopada w czasie konferencji prasowej.

Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną, ale dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu przynajmniej do 29 listopada.

Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejszony zostanie także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, a hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo.

Jak zapowiedział szef rządu, sklepy w galeriach handlowych – poza aptekami, sklepami spożywczymi i usługowymi – będą zamknięte. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, a w większych sklepach – tak jak dotychczas – tylko 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

– Jeżeli będziemy tych zasad rygorystycznie przestrzegać, to sytuacja się poprawi – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodatkowe informacje zawarte są w komunikacie na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl.