24 czerwca 2024

Premier zapowiada 100 dni solidarności w walce z COVID-19

„100 dni solidarności w walce z COVID-19” – to zaprezentowany przez rząd plan działań, którego pierwszą fazę ma stanowić „etap odpowiedzialności” zaplanowany od najbliższej soboty 28 listopada do co najmniej 27 grudnia.

Foto: Krystian Maj

W tym czasie będzie obowiązywało m.in. ograniczenie domowych spotkań do pięciu osób, o ile nie mieszkają razem lub wspólnie nie gospodarują. Taki limit ma obowiązywać również podczas świąt Bożego Narodzenia.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zaapelował, aby w tym roku święta spędzić „w gronie małych rodzin”, czyli osób, „z którymi mieszkamy”. – Tak by nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre mogą później okazać się restrykcje – powiedział szef rządu.

W ramach prac przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia),
  • tzw. etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy: czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28 grudnia), co jest to uzależnione od sytuacji epidemicznej,
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa SARS-CoV-2 wśród społeczeństwa).

W okresie „etapu odpowiedzialności” obowiązywać będzie wiele z dotychczasowych obostrzeń, w tym m.in. te dotyczące kultu religijnego. Odprawiane w nocy z 24 na 25 grudnia pasterki będą mogły się odbywać, o ile w kościołach nie zostanie przekroczony limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Uwagi do projektu dotyczącego tzw. etapu odpowiedzialności można zgłaszać na adres e-mail konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl do poniedziałku 23 listopada do g. 20.00, uwagi do projektu dotyczącego kwarantanny narodowej – do 27 listopada g. 20.00, a do projektu dotyczącego trzech nowych stref – do 27 listopada g. 20.00.