19 czerwca 2024

Prezydium NRL apeluje o dymisję wiceministra Waldemara Kraski (wideo)

Prezydium NRL zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o niezwłoczne odwołanie sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Foto: Kancelaria Senatu, pixabay.com

„Uzasadnieniem wniosku o odwołanie jest niegodna Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, i niegodna lekarza, wypowiedź, której Pan Minister udzielił w dniu 3 kwietnia 2020 r. w Programie Trzecim Polskiego Radia” – czytamy w apelu Prezydium NRL podjętym w piątek 3 kwietnia.

„Z wypowiedzi tej wynika, że pracownicy medyczni bagatelizują procedury związane z koronawirusem wprowadzane w placówkach ochrony zdrowia, zasugerowano również, że niektórych – zwłaszcza starszych – pracowników medycznych cechuje nonszalancja w podejściu do tych procedur. Minister Waldemar Kraska zarzucił wreszcie, że część środowiska medycznego w ogóle nie wie o istnieniu procedur związanych z epidemią koronawirusa” – podkreślono.

Jak wskazuje Prezydium NRL, główną przyczyną zakażeń wśród personelu medycznego są skrajne niedobory środków ochrony osobistej w większości placówek ochrony zdrowia w Polsce, dlatego „tego rodzaju stwierdzenia nie tylko obrażają wszystkich lekarzy, którzy stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem, ale także szkodzą interesowi społecznemu, zawierają bowiem niepopartą faktami sugestię, że lekarze i inni pracownicy medyczni przyczyniają się do zakażania swoich pacjentów” – napisano w apelu do prezesa Rady Ministrów.

Prezydium NRL podkreśla, że w dobie epidemii koronawirusa wszystkim pracownikom medycznym zaangażowanym w opiekę nad pacjentami potrzebne jest wsparcie, życzliwość i poszanowanie dla ich ciężkiej pracy. „Musimy uczciwie powiedzieć, że w ostatnich dniach spotykamy się z wielką ofiarnością i życzliwością ludzi oraz otrzymujemy ogromne wsparcie z wielu stron – począwszy od naszych pacjentów i ich rodzin, na mediach skończywszy. Nie do przyjęcia dla samorządu lekarskiego jest sytuacja, w której wysokiej rangi przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia w takich trudnych czasach próby dla systemu ochrony zdrowia formułuje pod adresem lekarzy oraz wszystkich pozostałych profesjonalistów medycznych niczym niepoparte zarzuty niewiedzy, nonszalancji i narażania na szwank zdrowia pacjentów” – podkreślono w apelu.

– Odpowiadając na pytanie dziennikarki, jak to się dzieje, że tak duża liczba personelu medycznego jest w tej chwili zakażona koronawirusem lub choruje lub odbywa kwarantannę albo jest w izolacji, wiceminister odpowiedział, że bierze się to często z nonszalancji w traktowaniu procedur przez personel medyczny – komentuje wiceprezes NRL Krzysztof Madej, dodając, że wiceminister szczególnie źle ocenił starszych lekarzy, przypisując im niedostateczną znajomość procedur. – Z tej wypowiedzi wynikało, że lekarze zakażają swoich pacjentów – podkreśla dr Krzysztof Madej.

Wywiad można odsłuchać na stronie internetowej Polskiego Radia.