17 czerwca 2024

Sukces pod Vindoboną. Międzynarodowa Wystawa Artystów-Lekarzy

W 2000 r. reżyser Ridley Scott wraz z operatorem Johnem Mathiesonem pięknie pokazali w filmie „Gladiator” zwycięstwo wojsk Marka Aureliusza pod Vindoboną, obecnym Wiedniem, odnosząc przy tym sukces artystyczny, zwieńczony 5-ma statuetkami Oskara.

Foto: arch. prywatne

Dziś piszę o kolejnym sukcesie artystycznym, lecz o wiele nam bliższym.

W dniu 11.05.2023 r., w Wiedniu, miał miejsce wernisaż International Exhibition of Fine-Artist Physicians 2023, czyli Międzynarodowej Wystawy Artystów Lekarzy 2023. Uroczystość odbywała się w siedzibie Ambasady Węgier w Wiedniu (Bankgasse 4-6), w pięknych wnętrzach pałacowych.

Ceremonię rozpoczął ambasador Węgier, Pan Dr Andor Nagy, który podkreślił, że cieszy się ze zgromadzenia tak wielu dzieł sztuki w jednym miejscu oraz że rozumie potrzebę, a nawet przymus wewnętrzny lekarzy do swoistej formy relaksu i tworzenia „czegoś więcej”, przy bardzo odpowiedzialnej, codziennej pracy, którą wykonują.

Następnie głos zabrał Pan Prof. dr Andras Palotas, założyciel i dyrektor Asklepios-Med oraz główny organizator wystawy, który przywitał zaproszonych gości, podziękował za gościnę i zaprosił na ucztę zarówno dla oczu (wystawa obrazów i innych form sztuki), jak i ucha (koncerty).

W wystawie wzięli udział lekarze z całej Europy: 83 Lekarzy-Artystów Plastyków (którzy zaprezentowali łącznie 306 prac) oraz 18 Lekarzy-Artystów Muzyków (którzy zaprezentowali łącznie 28 utworów). Polskę reprezentowały 3 osoby: Małgorzata Majewska-Kawińska z Łodzi, Anna Bronowicz z Łomży (nie uczestniczyła osobiście) i autorka tego artykułu – Anna Kawińska z Łodzi.

Poniżej kilka danych z Ich artystycznego CV (wystawie towarzyszył katalog z artystycznym CV każdego uczestnika):

  • Małgorzata Majewska-Kawińska: to Jej 8-ma zagraniczna wystawa międzynarodowa, brała też udział w 19-stu wystawach malarzy-lekarzy w OIL w Łodzi (a od 2022 r. jest ich Komisarzem); tym razem zaprezentowała 2 obrazy wykonane techniką akrylową: „Wild forest” i „In the park”;
  • Anna Bronowicz: to Jej debiut na zagranicznej wystawie, dotąd brała udział w 5-ciu wystawach malarzy-lekarzy w OIL w Łodzi; tym razem zaprezentowała 2 obrazy wykonane techniką olejną: „Piano on the beach” i „Still-life with fiddle” oraz 3 utwory muzyczne (wokal, pianino): „Nocturne in E-minor” F. Chopina, „Pieśń wieczorna” S. Moniuszki, „Andantino” J. Sibeliusa,
  • Anna Kawińska: to Jej 3-cia zagraniczna wystawa międzynarodowa, brała też udział w kilku wystawach malarzy-lekarzy w OIL w Łodzi; tym razem zaprezentowała 2 obrazy wykonane techniką akrylową: „Light Move Festival in Łódź” i „Coffee”.

Wydarzeniu towarzyszył poczęstunek dla zebranych Gości.

Serdecznie gratuluję wszystkim reprezentantom Polski oraz życzę pasji i dalszych sukcesów artystycznych! Do zobaczenia na kolejnym wernisażu!

Anna Kawińska