20 maja 2024

Szczepionka AstraZeneki dla nauczycieli poniżej 60 lat

Szczepionka AstraZeneca chroni 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19 i 60 proc. osób przed zachorowaniem – powiedział Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Foto: twitter.com/MZ_GOV_PL

Jak dodał prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. COVID-19, Rada Medyczna przy premierze rekomenduje szczepienia nauczycieli poniżej 60 lat preparatem firmy AstraZeneca, natomiast powyżej 60 lat zarejestrowanymi preparatami mRNA – firmy Pfizer/BioNTech i Moderny.

Europejska Agencja Leków postawiła twarde kryteria rejestracji, które musi spełnić lek – zaznaczył prezes URPL, dodając, że podstawą dopuszczenia do obrotu są badania kliniczne.

– Reżim rejestracji leków w UE jest bardzo wysoki. Do oceny skuteczności szczepionki AstraZeneca włączono dwa badania kliniczne, mimo że producent przedstawił ich więcej. W Charakterystyce Produktu Leczniczego skuteczność tej szczepionki jest ustalona na poziomie blisko 60 proc. – podkreślił prezes URPL.

Wśród 5,2 tys. ochotników, którzy w badaniach klinicznych otrzymali szczepionkę AstryZeneki, do szpitala nie trafił nikt, wobec 8 osób w grupie kontrolnej (z czego u jednej choroba przybrała bardzo ciężką postać). Z badań wynika, że szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji już po jednej dawce.

Prezes URPL wskazał, że szczepionka przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała 28 dni odstępu pomiędzy dawkami.

Prof. Andrzej Horban przypomniał, że Rada Medyczna od początku rekomendowała szczepienie w pierwszej kolejności osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby i śmierć. – Pierwsza priorytetowa grupa to ludzie starsi i w DPS-ach i ich już szczepimy – podkreślił prof. Horban. Druga grupą są osoby pracujące w szkołach. – Zaczynamy szczepić osoby z grupy 1c, czyli nauczycieli, gdyż celem jest otwarcie szkół i zapewnienie im bezpieczeństwa – dodał.

Szczepionka AstraZeneca to trzecia szczepionka dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków, po preparatach firm BioNTech/Pfizer i Moderna. Szczepionka AstraZeneki składa się z innego wirusa (z rodziny adenowirusów), który został zmodyfikowany tak, aby zawierał gen umożliwiający wytwarzanie białka z SARS-CoV-2. Preparat nie zawiera samego wirusa i nie może powodować zakażenia COVID-19. Najczęstsze działania niepożądane szczepionki COVID-19 firmy AstraZeneca w badaniach były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Z Charakterystyką Produktu Leczniczego można zapoznać się tutaj: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2021/20210129150842/anx_150842_pl.pdf. W dokumencie są m.in. szczegółowe dane kliniczne dotyczące dawkowania szczepionki, środków ostrożności podczas jej stosowania czy działań niepożądanych.