17 lipca 2024

W stolicy powstaje Geriatryczne Centrum Medyczne

W 2011 roku zaczęło działać Centrum Alzheimera, dzięki któremu w Warszawie wzrosła dostępność usług medycznych dla osób starszych z chorobami otępiennymi. Teraz na terenie tej placówki przy al. Wilanowskiej 257 powstaje Geriatryczne Centrum Medyczne.

Przy al. Wilanowskiej powstaje Geriatryczne Centrum Medyczne Przy al. Wilanowskiej w Warszawie powstaje Geriatryczne Centrum Medyczne

Przy al. Wilanowskiej wiele osób szukało pomocy medycznej zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia. Te oczekiwania społeczne zainspirowały powstanie na terenie centrum placówki oferującej usługi medyczne.

Geriatryczne Centrum Medyczne składa się z trzech, wdrażanych stopniowo, elementów:

1. Z placówki podstawowej opieki zdrowotnej z lekarzem rodzinnym (od 1 sierpnia br. przyjmującego już pacjentów Centrum Alzheimera, którzy do tej pory z przychodni musieli korzystać na mieście), z której będą mogli korzystać także mieszkańcy.

2. Z rehabilitacji, której uruchomienie planowane jest na wrzesień br. (po uzyskaniu kontraktu z NFZ).

3. Poradni specjalistycznej (z lekarzami geriatrami, neurologami, psychiatrami), której uruchomienie także uzależnione jest od ogłoszenia konkursu przez NFZ.

Pełne wdrożenie projektu zwiększy dostępność do opieki geriatrycznej osób starszych. Może być również bazą do realizacji wielu projektów z obszaru polityki senioralnej czy opieki długoterminowej.

W 2015 r. w Szpitalu Wolskim w wyremontowanym pawilonie socjalnym uruchomiono 36-łóżkowy oddział geriatryczny. Utworzono go w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie społeczne, bowiem w kilku dzielnicach Warszawy, np. Śródmieściu, Żoliborzu, Woli czy Ochocie, osoby starsze stanowią ponad 25% populacji. Oddział został jednak wyłączony z sieci szpitali utworzonej przez Ministerstwo Zdrowia.