24 maja 2024

WUM grozi kara za szczepienia poza kolejnością

250 tys. złotych – tyle wyniesie minimalna kara dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za nieprawidłowości w wykonywaniu szczepień przeciw COVID-19 poza kolejnością.

Foto: Konrad Żelazowski / wum.edu.pl

– Zostałem poinformowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, że stwierdzone tylko w pierwszym dniu nieprawidłowości są podstawą do nałożenia kary w wysokości powyżej 250 tys. zł – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej afery ze szczepieniami w WUM.

– Doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień. Ta celowość jest potwierdzona kilkoma faktami. Osoby zaszczepione poza kolejnością zostały zarejestrowane jako personel medyczny w szpitalu – poinformował minister Adam Niedzielski.

Jak dodał, zgłoszenie listy osób do zaszczepienia w WUM zostało dokonane 28 grudnia, w przeddzień ogłoszenia listy wyjątków, które pozwalały na to wobec osób spoza grupy medyków. W poniedziałek 4 stycznia w jednostkach związanych z WUM rozpoczęła się kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie kontrolerzy sprawdzają m.in. w jakim stopniu środowisku medycznemu została przedstawiona możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Powołana przez rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga w sobotę 2 stycznia specjalna komisja do wyjaśnienia ewentualnych nieprawidłowości w procesie organizowania i prowadzenia szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. zakończyła swoje prace wczoraj. „Komisja wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o.” – poinformowała rzeczniczka WUM Marta Wojtach.

Komisja powołana przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdziła, że CM WUM Sp. z o.o. nie dopełniło w należyty sposób akcji informacyjnej wśród pracowników szpitali klinicznych, pracowników administracyjnych i studentów. „Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym WUM sp. z o. o. miała miejsce zła organizacja akcji szczepień. Komisja stwierdza ponadto fakt braku należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia” – poinformowała rzeczniczka uczelni.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia, a w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zainaugurowano je 29 grudnia, gdzie pierwszą zaszczepioną osobą została pielęgniarka z Przychodni Centrum Medycznego WUM sp. z o.o. W ramach Narodowego Programu Szczepień w pierwszej kolejności szczepieni są m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia. W ostatnich dniach o zaszczepieniu się publicznie informowali m.in. znani aktorzy.