16 lipca 2024

XXIX Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym

2 sierpnia 2020 r. zakończyły się XXIX Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym, których organizatorem był honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec.

Foto: arch. B. Orawiec

Patronat nad turniejem sprawował Konsulat RP w Chicago z Konsulem Generalnym Piotrem Janickim na czele.

Mecze odbywały się w dniach 26 i 31 lipca oraz 1-2 sierpnia br. na kortach tenisowych przy Lions Park w Prospect Heights, IL. Tylko jeden mecz deblowy z powodu deszczu został przeniesiony na korty kryte w River Trails Tennis Center w Arlington Heights, IL.

Mistrzostwa rozpoczęto 26 lipca 2020 r. grami pojedynczymi przy upalnej pogodzie z wysoką wilgotnością powietrza i odczuwalną temperaturą 102 F (38.8C). Pozostałym meczom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Turniej przeprowadzono zgodnie z obowiązującymi przepisami związanymi z pandemią koronawirusa COVID-19.

Wszystkie pojedynki były niezwykle zaciekłe, stojące na bardzo dobrym poziomie sportowym, trwające od dwóch i pół do trzech godzin. W meczach singlowych panów zanotowano wiele ciekawych, emocjonujących gier. Warto wspomnieć mecz pomiędzy Januszem Dańko i Sławomirem Puszkarskim o wejście do gry finałowej, który zakończył się wynikiem 6:3, 6:4 dla J. Dańko oraz mecz pomiędzy Bronisławem Orawcem a Romanem Marszałkiem (wynik meczu 6:2, 6:1 dla B. Orawca). W starciu o trzecią lokatę pomiędzy S. Puszkarskim a R. Marszałkiem zwycięstwo w trzech setach odniósł S. Puszkarski (6:3, 4:6, 6:2).

W meczu finałowym rozgrywanym przez dwa dni z powodu zapadających ciemności w pierwszym dniu, spotkali się Bronisław Orawiec i Janusz Dańko. Zwycięstwo przypadło Januszowi Dańko, który pokonał Bronisława Orawca wynikiem 6:2, 6:2. Było to czwarte zwycięstwo J. Dańko w historii Mistrzostw. Należy zaznaczyć, że dwudziestojednokrotny triumfator B. Orawiac grał z kontuzją kończyny dolnej (podwichnięcie paliczka stopy). III lokatę zdobył Sławomir Puszkarski, a IV – Roman Marszałek. Wśród pań I miejsce zdobyła Halina Anioł.

Mecze gier podwójnych miały również interesujący przebieg. Zwycięstwo odniosła para Bronisław Orawiec i Janusz Dańko, która pokonała parę Sławomira Puszkarskiego i Romana Marszałka wynikiem 6:3, 6:2. Uroczystość zakończenia mistrzostw odbędzie się wspólnie z zakończeniem IX Turnieju Tenisa Ziemnego „Dziennikarze vs Lekarze” w sobotę, 22 sierpnia 2020 r. Najlepszymi sportowcami roku 2020 (narty plus tenis) wśród lekarek polonijnych została po raz czternasty Halina Anioł, a wśród lekarzy po raz dwudziesty ósmy Bronisław Orawiec. Uroczyste wręczenie pucharów dla Sportowców Roku nastąpi zgodnie z dwudziestodziewięcioletnią tradycją podczas Balu Lekarza, który odbędzie się w lutym 2021 r. w śródmieściu Chicago.

BO