19 marca 2024

Sercem wyszywane

Kolorowe, pełne ciepła prace haftowane krzyżykiem można obejrzeć w lutym w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Autorką obrazów i obrazków jest  Agnieszka Szymczak, mieszkanka Puńcowa, świeżo upieczona mama.

Agnieszka od dziecka lubiła wszelkie zajęcia plastyczne a swoją przygodę z haftem zaczęła w wieku 16 lat na zajęciach rękodzieła artystycznego organizowanych w Domu Narodowym w Cieszynie. Podczas wyszywania używa bezpłatnych wzorów liczonych, które znajduje głównie w specjalistycznych pismach oraz w internecie.

Nigdy nie korzysta z gotowych malowanych kanw. – Haft krzyżykowy to hobby, mój sposób na spędzanie czasu wolnego oraz relaks i antidotum na pokonanie stresu. Efekty mojej mozolnej pracy najczęściej rozdaję bliskim jako prezenty i pamiątki na różne okazje –mówi artystka.

Technika haftu krzyżykowego jest znana od wieków i ma dziesiątki odmian w zależności od lokalnej tradycji, zastosowanej tkaniny i rodzaju nici. Można wyszywać zarówno na rzadkiej kanwie siatkowej jak i na gęstym płótnie. Podstawowy ścieg krzyżykowy polega na wykonaniu rzędu półkrzyżyków, a następnie pokryciu ich drugim rzędem skierowanym w przeciwną stronę.

Podstawową zasadą jest to aby wszystkie półkrzyżyki kryjące były skierowane w tę samą stronę. Haft możemy wzbogacić używając kolorowej kanwy lub różnych kolorów nici w ściegach kryjących. Najlepszą tkaniną przeznaczoną specjalnie do haftu krzyżykowego jest kanwa aida. Regularny splot tej tkaniny umożliwia łatwe odliczanie wzoru. Używając usztywnionej aidy o dobrej jakości można wyszywać bez tamborka. Ponieważ splot tkaniny jest bardzo efektowny nie wyszywa się tła obrazka.

Dodatkowe ciekawe efekty osiąga się stosując koraliki do naszywania. Do haftu krzyżykowego można użyć dowolnych nici. Najlepszy efekt uzyskuje się używając dobrej jakości tzn. gładkiej i błyszczącej muliny. Tym sposobem można nie tylko ozdabiać istniejące już przedmioty – poduszki, obrusy, odzież, ale i tworzyć własne obrazki – wykorzystując je zarówno jako samodzielne ozdoby ścian (oprawione np. w ramkę), jak i elementy dekoracyjne – np. kartek okolicznościowych.

Ekspozycja jest czynna w godzinach pracy Zespołu Poradni Specjalistycznych, wstęp bezpłatny.