22 kwietnia 2024

24. dzień protestu w białym miasteczku (zdjęcia)

W poniedziałek, w 24. dniu protestu w Białym Miasteczku 2.0, można było m.in. skorzystać z porady lekarza dermatologa i wykonać bezpłatnie dermatoskopię i morfologię krwi, a także zmierzyć poziom cukru i ciśnienia. Z kolei ratownicy medyczni uczyli udzielania pierwszej pomocy.

Foto: Lidia Sulikowska/Gazeta Lekarska

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyi, który był gościem Radia Zet, resort zdrowia powinien się porozumieć z medykami, bo przedłużanie protestu pod kancelarią premiera nie jest dobre dla pacjentów.

– Jednak on nie wziął się z niczego. Od wielu lat apelujemy o poprawę jakości naszej pracy – powiedział na antenie prof. Andrzej Matyja, dodając, że utworzony przez zawody medyczne wspólny komitet protestacyjno-strajkowy reprezentuje prawie 600 tys. osób. – Publiczna ochrona zdrowia w Polsce umiera i potrzeba natychmiastowej reanimacji. Wiele osób jest wyczerpanych psychicznie i fizycznie, dodatkowo nie widzą żadnego wsparcia ze strony rządu. Oddziały są zamykane, bo brakuje kadry. Młodzież jest zdecydowana do pracy za granicą – mówił prezes NRL.

O tym, dlaczego młodzi lekarze aktywnie zaangażowali się w protest pracowników ochrony zdrowia, „Gazeta Lekarska” zapytała wiceprzewodniczącą Porozumienia Rezydentów OZZL Annę Bazydło. – Jestem osobą, która urodziła się i wychowała w Polsce, a moja mama, pielęgniarka, przez wiele lat stawiała czoła narastającym trudnościom w publicznej ochronie zdrowia. Od dawna nie widzę poprawy sytuacji, a warunki pracy stają się wręcz coraz gorsze. Martwię się o bezpieczeństwo pacjentów oraz swoich bliskich i brak możliwości udzielenia im pomocy, czego wiele osób doświadczyło szczególnie w trakcie pandemii. Mimo że jestem lekarzem, nie byłam w stanie udzielić pomocy swojej rodzinie, bo system okazał się niewydolny, z czego konsekwencjami mierzymy się do dziś – powiedziała Anna Bazydło.

Cały wywiad z jedną z liderek protestu można przeczytać TUTAJ.

„Gazeta Lekarska” od samego początku śledzi protest pracowników ochrony zdrowia, który rozpoczął się 11 września. Więcej o jego przebiegu i postulatach medyków oraz kilkaset zdjęć z manifestacji i białego miasteczka przy kancelarii premiera, można znaleźć TUTAJ.