18 maja 2024

38th World Medical & Health Games

W dniach 1-8 lipca odbyły się 38th World Medical & Health Games w Marsylii we Francji, w których miałem przyjemność wziąć udział po raz pierwszy, choć olimpiadę medyków śledzę już od czasów studenckich.

38th World Medical & Health Games w Marsylii

Był to bardzo aktywny tydzień ponieważ zdecydowałem się na udział w dwóch dyscyplinach kolarskich: kolarstwie szosowym oraz górskim, co wiązało się z codziennymi startami.

Kolarstwo szosowe składało się z 4 etapów, od poniedziałku do piątku ze środową przerwą na odpoczynek, kiedy brałem udział w wyścigu na rowerze górskim. MTB to moja koronna dyscyplina, w której mam największe doświadczenie więc zamierzałem powalczyć o podium, jednocześnie jadąc zachowawczo dwa pierwsze etapy wyścigu szosowego.

Barnaba Pustelniak - 38th World Medical & Health Games

Pierwszy z nich miał miejsce na kolarskim welodromie w samej Marsylii – jazda indywidualna na czas na 3 km. Udało się wykręcić 5 czas wśród wszystkich zawodników, zdobywając złoto etapowe w swojej kategorii wiekowej co mnie bardzo dobrze nastroiło na kolejne dni. Drugi etap był w pobliskim La Barben, trasa dość płaska z jednym niewielkim wzniesieniem. Ukończyłem go w peletonie.

Trzeci etap, ponad 70 km z metą w Mouries, piękna widokowa trasa pomiędzy gajami oliwnymi i skałami z kilkoma podjazdami, na których próbowałem uciekać i zrobić przewagę nad peletonem. Ostatecznie udało się oderwać od peletonu i zafiniszowałem na 2 miejscu open. W piątek, w ostatni dzień zmagań, ścigaliśmy się w Miramas na pagórkowatej 72-kilometrowej trasie w pełnym słońcu jak każdego dnia.

38th World Medical & Health Games

Ostatecznie zająłem 2 miejsce w klasyfikacji generalnej open oraz zwyciężyłem w swojej kategorii i tym samym założyłem koszulkę World Champion of Medicine & Health 2017 zostając Mistrzem Świata Medyków w kolarstwie szosowym! Jeszcze kilka słów o wyścigu MTB w środę: trasa była dość wymagająca, wiodła leśnymi ścieżkami i single track’ami, zaatakowałem od samego startu i udało mi się dowieźć złoty medal do mety przed Norwegiem i Chilijczykiem.

Olimpiada medyków była dla mnie bardzo udana, zostałem Mistrzem Świata Medyków w kolarstwie górskim oraz szosowym, w sumie przywiozłem 5 złotych medali oraz 2 srebrne. Medigames było także niesamowitą okazją aby poznać ludzi z całego świata, którzy pracują w branży medycznej, ale poza tym mają także pasje sportowe i chęć rywalizacji na arenie międzynarodowej. Dziękuję serdecznie Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej za dofinansowanie udziału w zawodach.

Barnaba Pustelniak