18 lipca 2024

400 tys. zł dla szpitala dziecięcego. Prezent od leśników

400 tys. zł – czek o takiej wartości otrzymał we wtorek Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Foto: olsztyn.lasy.gov.pl

Pieniądze trafią na zakup zestawu nowoczesnych bronchofiberoskopów, które będą stosowane przez laryngologów i pulmonologów w oddziale otolaryngologii i na bloku operacyjnym.

Prezent od leśników umożliwi zastąpienie dotychczasowych, dość wyeksploatowanych urządzeń. – Zabieg bronchofiberoskopii stanowi nieocenioną metodę diagnostyczną i terapeutyczną w wielu schorzeniach układu oddechowego i nie tylko – podkreśla Piotr Deniusiuk, ordynator Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

– Dzięki zastosowaniu tego urządzenia będziemy mogli m. in. pobierać wycinki lub popłuczyny z dróg oddechowych, a także usuwać ciała obce u dzieci. Ich obecność w drogach oddechowych może stanowić zagrożenie życia – dodaje lekarz. Choć takie przypadki nie zdarzają się często, mogą okazać się groźne w skutkach.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest największą specjalistyczną placówką medyczną leczącą dzieci w północno-wschodniej Polsce. Rocznie hospitalizuje ok. 28 tysięcy pacjentów, a z leczenia w trybie ambulatoryjnym korzysta ok. 250 tys. pacjentów. Placówka posiada status centrum urazowego dla dzieci.